624 dat billijk, wanneer men weet, dat de soldaat van zijne soldij, van 816 centen (naar gelang de menage eene Inlandsche of Europeesche is) per dag inlegt tot het voeren der menage. Eene Ziekenzaal behoort te zijn eene inrichting tot tijdelijke ver pleging van zieken. Zij ontaardt anders ook lichtelijk in een gesticht voor simulanten. Wij weten bij ervaring, dat vele militairen zich in de Ziekenzalen laten opnemen, niet alleen met voorgewende ziekten, maar ook met ziekten, die zij zich met opzet berokkenen met velerlei doel, b. v. om zich tijdelijk te onttrekken aan minder aangename dienstenof wel, om een voorloopig arrest instede van in een eenzame celheel gezellig met anderen in de Ziekenzaal door te brengen, veelal met een financieel neven- of hoofddoel, namelijk, om bij ontslag uit de Ziekenzaal een tamelijk groot bedrag in eens in handen te krijgen. In een Hospitaal bekomt men slechts de hospitaal-toelage, terwijl men, in de Ziekenzaal verpleegd wor dende, in het genot blijft zijner soldij. Valt het moeilijk de Ziekenzalen slechts te bestemmen tot tijdelijke verpleging van zieken, dan gelooven wij, dat hare inrichting gewij zigd moet worden, en geschoeid behoort te zijn op den voet van die der Hospitalen. In de Ziekenzalen worden geene officieren opgenomen. De officier, die op de buitenposten ernstig ongesteld wordt, kan dus de verple ging niet bekomen, die hij elders, waar een hospitaal gevestigd is, zou kunnen genieten. Dit is een groot bezwaar voor ongehuwde officieren. Maar dit daargelaten, vragen wij, hoe op die posten een officier geobserveerd wordt. In de groote garnizoenen wordt men zonder vorm van proces naar het hospitaal gezonden, om geobser veerd te worden, en zulks in strijd soms met de financieele belangen van den officier. Is dit consequentie? Maar bovenal, is dit richtig? Is het ook billijk, dat trots 4 van Tarief H°. 39 officieren en minderen, die in het Hospitaal te Panteh Perak verpleegd worden, verpleeg gelden moeten betalen Of ligt Panteh Perak buiten het terrein des oorlogs, uit een financieel oogpunt beschouwd? Wij zagen in 1878 en 1879 zoo menig officier en mindere ten gevolge der vermoeienissen te velde de colonnes ernstig ziek verlaten

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 635