625 en naar het hospitaal te Panteh Perak overbrengen. Alléén zij, die gewond waren voor den vijand, bleven vrij van het betalen vanver- pleeggeldende overigen werden beschouwd als te worden verpleegd buiten het terrein van den krijg. Wanneer wij zelfs aannemen, dat Ivotta Eadja in de jaren 1878 en 1879 konde beschouwd worden buiten het eigentlijke oorlogs veld te liggen, dan gelooven wij, dat de toestand sedert zóó veran derd is, dat men dit thans niet meer beweren mag. Een lijder der 2de klasse bekomt in een Plospitaal een bultzak. Het voorrecht, het zieke lichaam op een zacht bed te mogen neer- vleien, mist hij, wanneer hij in eene Ziekenzaal wordt verpleegd. - Terwijl een soldaat of korporaal in de Hospitalen op bijzonder voor schrift van den geneesheer een bultzak kan erlangen, is er geene sprake van bijzondere verstrekking van deze fourniture in eene Ziekenzaal. Wij zouden van meerdere zaken hetzelfde kunnen gewagen, maar waartoe? Een blik in de Tarieven zal den lezer overtuigen, dat de bultzak niet op zich zelve staat. -Maar wij hadden reden uit de massa den bultzak aan te grijpen. Wie onzer, die behalve op de groote garnizoensplaatsen ook in het binnenland moest dienen, heeft niet wel eens een uitgemergeld lichaam ettelijke maanden zien weg kwijnen op een stroozak, zelfs wanneer het lichaam was doorgelegen? Waarom werd aan zoodanigen zieke geen bultzak verstrekt? Een- v oudig omdat die er niet was, of niet mocht wezen, als niet be- hoorende tot de uitrusting der Ziekenzalen. Ofschoon het lang geleden is, herinneren wij ons, dat op een onzer posten, die het voorrecht miste een Hospitaal te bezitten, en zich tevreden moest stellen met eene Ziekenzaal, door welk toeval is ons intusschen onbekend, een drietal bultzakken in verantwoor ding waren bij den officier van kleeding. Dit was den officier van gezondheid bekend, en toen de pokken uitbraken en een der mili tairen hevig werd aangetast, schreef die geneesheer de verstrekking van een der bultzakkeu voor De postcommandant, administrateur der Ziekenzaal, aarzelde niet, om den zieken soldaat den bultzak te verstrekken, die onbenut in het kleeding-magazijn lag te verstikken. Maar had hij er op gerekend, dat men grif weg de afschrijving

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 636