DE BEWEEGBAARHEID DER INDISCHE VELDARTILLERIE. De Indische veld-artillerie heeft, door de verwisseling harer oude bewapeningdie nog dateerde uit den eersten tijd van het getrokken voorlaadgeschuttegen het laatst verbeterde Kruppsche achterlaad- stelseleene zoo groote schrede voorwaarts gedaan, dat zij, nog kort geleden de minste der zusterenop dit oogenblik, wat vuuruitwerking aangaat, met de beste lichte veld-artillerieën van Europa zal kunnen wedijveren. Is daarmede op ballistisch gebied alles bereikt wat redelijkerwijze kan worden verlangdin eene andere richting is met dezen voor uitgang geen gelijken tred gehouden maar is een stap achterwaarts gedaan, waardoor van de verkregen voordeelen niet zóóveel partij wordt getrokken, als wel mogelijk zoude zijn. Ik heb hier op het oog de beweegbaarheid of, juister misschien, een onderdeel daarvan de snelheid van beweging. Het groote belang van eene verhoogde snelheid van beweging der veld-artillerie is in de Europeesche legers juist in den laatsten tijd zeer op den voorgrond getreden. Het is echter reeds lang ge leden dat in Nederlanddat wat lichte bereden artillerie aangaat gerust als voorbeeld mag worden aangehaald, de veld- [voet-] artil. lerie niet anders dan in stap kon ageeren, omdat de bediening het stuk steeds te voet moest volgen. Hoewel door de verlichting van het materieel de beweegbaarheid gaandeweg werd verhoogd, was groote snelheid van beweging voor de veld-artillerie destijds nog geene bepaalde noodzakelijkheid. Eerst na de invoering van het getrokken, vooral echter na die van het achter- laadgeschut, werd eene zoo hoog mogelijk opgevoerde beweegbaarheid voor de veld-artillerie eene levensvraag. De vuuruitwerking nam toch door die invoering zoodanig toe, dat het enkele minuten later

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 638