628 of vroeger opgereden zijn, dikwijls over het al of niet mogelijke van stelling nemen besliste. Wij zien dan ook nu bij alle veld-artillerieën in Europa het streven om niet alleen groote afstanden in draf te kunnen doorloopen wat noodig is om bij een artilleriegevecht, betrekkelijk ver verwijderde batterijen nog tijdig te kunnen aantrekken maar ook vooral om voor de opmarschen tot de gevechtsstelling de snelst mo gelijke gangen aan te nemenzoodat de galop daarvoor regelde renloop zelfs geene uitzondering is. (1) Al dadelijk doet zich hier de vraag voor of de Indische veld artillerie in dit opzicht wel aan dezelfde eischen moet beantwoorden als de Europee3che. Om deze vraag te kunnen beantwoorden is het in de eerste plaats noodig zich een juist denkbeeld te vormen van de bestemming onzer veld-artillerie. Sedert de invoeringnu een tiental jaren geleden van eenzelfde kaliber voor de veld- en de berg-batterijenbevinden zich de eersten op een zuiverder afgebakend standpunt dan te voren. Wel was ook voor dien tijd de veld-artillerie [speciaal de zware] meer in 't bijzonder bestemd tegen een Europeeschen vijand, en de berg- artillerie, alsook de zoogenaamde lichte veld-artillerie, voor gebruik bij Inlandsche expeditiën; maar het voordeel dat men van het grootere kaliber verwachtte deed dikwijlsook op die expeditiën de zware veldbatterijen medevoeren. Zoo was bij vb. bij de Balische expeditie van 1849 en bij de Bo- nische van 1859 zware veld-artillerie ingedeeld; zelfs werd bij de eerste expeditie tegen Atjeh, na de gelijkstelling der kalibers, nog veld-artillerie medegevoerd in stede van berg-, eene handelwijze waarvan het minder doelmatige bij die gelegenheid echter duidelijk bleekzoodat zij bij de tweede expeditie niet meer werd toegepast (1) De tijdmaat van den galop is die van den sterken galop in de Ruiterschool te paard. Bij het beoefenen van den marsch in bataille wordt de galop langzamerhand uit gestrekt en ten laatste de snelst mogelijke gang aangenomen. Ned. Sectie-sch. Zoodra hot gevechtsterrein wordt betreden, marcheert de batterij in bataille op, en als dit te bezwaarlijk is, in open colonne met sectiën. Er wordt zoo snel gemarcheerd als het terrein en de krachten van de paarden toelaten, Ned, Batt.-sch. II,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 639