629 en, na de invoering van het stalen berggeschutin de toekomst ook zeker wel nimmer meer zal toegepast worden. Wij mogen dus ver nachten dat de veld-artillerie, die vroeger hoofdzakelijk togen een Europeeschen vijand was bestemd, in 't vervolg uitsluitend dat doel zal hebben, terwijl de bérg-artillerie bestemd zal blijven: 1° voor Inlandsche expeditiën; 2 tegen een Europeeschen vijand in die terreinen waar de veld artillerie niet meer werkzaam kan zijn. Dit geconstateerd zijnde laat het antwoord op de daareven gestelde vraag reeds geene plaats voor twijfel meer over. Waar onze veld-artillerie bestemd is om eventueel op te treden tegen die van Europeesche mogendhedenmoet zij zeer zeker aan dezelfde eischen als deze voldoen en mag zij daarbij iu beweegbaar heid niet achter staan. Wel is waar is het verdedigingsstelsel voor Java nog altijd niet vastgesteld en kan men dus niet vooruit zeo-o-en op welk gedeelte van Java zij zal moeten optreden, maar deze we tenschap is in dit geval ook niet onmisbaar noodig. Juist die on zekerheid stelt den eisch dat men zich op ellc terrein moet kunnen verdedigen. Gesteld b. v. b. dat men het plan van Daendels wil vol gen en nabij Batavia den hoofdweerstand biedeneen plan waarvoor na het meer en meer inrichten van Buitenzorg als bestuurszetel en na den bouw der Priok-haven veel te zeggen is, dan zullen wij op dat voor veld-artillerie geschikte, door talrijke goede wegen doorsneden teireintegen den vijand o. a. zeer in de minderheid zijn, wanneer onze batterijen in beweegbaarheid bij de zijne achterstaan. Zooveel blijft altijd zeker datzoolang wij veld-artillerie hebben wij ook moeten aannemen dat zij gebruikt zal worden op terreinen waar zij nuttig werkzaam kan zijn. Zoo niet, dan wordt zij hoe eer hoe beter afgeschaft en door minder kostbare berg- of positie artillerie vervangen. Gaan wij nu na welke mate van beweegbaarheid de Indische veld artillerie had en heeft. In het begin dezer eeuw kon snellere beweging dan de stap in de Europeesche legers van de destijds zeer zware veld-[voet-] artillerie niet worden gevergd, 't Was dus zeer begrijpelijk dat in Indiëwaar DO

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 640