6 BO het kleinere paardenras en het moeielijker terrein nog bovendien on gunstige factoren voor de beweegbaarheid warenniet meer kon worden geëischt. Toch werkte men hier met succes aan het ver lichten van het veld-materieelminder echter met het doel om daar mede snellere gangen te kunnen aannemen, dan wel om het transport op geaccidenteerd terrein bij expeditiën minder bezwaarlijk te maken men voerde toch destijdszooals daareven reeds werd opgemerkt dikwijls de zware veld-artillerie op expeditiën mede. Het vroegere Indische 6 'tÈer materieel, dat een gevolg was van een streven in die richting, was zelfs zulk een model van lichtheid, dat de Nederlandsche veld-artillerie het als voorbeeld aannam voor haar eigen materieel bij de belangrijke reorganisatie van dat wapen in 1847. Was de invoering van dit materieel in Nederland echter slechts eene eerste schrede op den wegdie langzamerhand zou leiden tot de tegenwoordige groote beweegbaarheid der veld-artilleriein Indië bleef men zich en destijds niet zonder reden met het verkregen standpunt vergenoegendat toeliet om korte afstanden op gunstig terrein in draf af te leggen, waarbij vijf kanonniers op den voorwagen plaats namenterwijl de korporaal zich aan den staart der affuit moest vastklampen. Bij de vervanging der 6 "Kier batterijen door de getrokken 8Cm veld- batterijen in 1875, waardoor het materieel een weinig lichter werd, bleef deze wijze van vervoer bestaan en dus de snelheid van be weging dezelfde. Door de jongste verwisseling van het 8cm voorlaad- tegen het 7cm achterlaad-materieel is dit andermaal, en thans vrij belangrijk, verlicht [tot 975 Kg]. Thans echter is niet alleen de snelheid van beweging daarbij niet toegenomen, maar integendeel verminderd. De veel kleinere voorwagens toch laten niet meer toe dat daaropzooals vroe ger, vijf kanonniers plaats nemen er zoude hoogstens plaats zijn voor drie terwijl het vervoer van den korporaal op de hoekige stalen affuit, in den geest zooals dit vroeger geschiedde, ondoenlijk zal zijn, zoolang wij niet over korporaals met stalen ledematen kun nen beschikken. De draf, tot heden in vele gevallen mogelijk en bij de opmarschen tot de batterij stelling regel, is thans onmogelijk geworden. De onlangs

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 641