632 geen groot bezwaar gezien te hebben, of wel van oordeel geweest te zijn, dat dit gebrek zeer gemakkelijk zoude zijn te verhelpen. Hoewel toch de firma Krupp meer dan 150 Kg. beneden de gestelde gewichtsgrens was gebleven en dus waarschijnlijk de gewichts vermeerdering wel had kunnen worden toegestaan, die (en behoeve van het vervoer der bediening, hetzij door het aanbrengen van zit plaatsen op de affuit, hetzij door wijziging van de voorwagenkist, hetzij door beide, zoude zijn geeischt, vinden wij daartoe geene stappen vermeld. Integendeel, in het uitvoerige Yerslag van de beproeving der uitgezonden batterijen [blz. 90124 van het Beknopt Overzicht van 187981J, waarin omtrent technische zaken tot in details wordt afgedaald, zieu wjj, onder het hoofd Marschvaardigheid, stilzwijgend de stap als de eenige gang aangenomen, terwijl onder het hoofd Manoeuvreervaardigheid slechts deze weinige woorden zijn vermeld „Bij het overgaan van de stelling in bataille tot die in batterij „hebben de aan den staart geplaatste manschappen bij het 70m. A. „materieel een gewicht van 69 Kg., bij dat van 8cm. 29 Kg. te „dragen; het voorwaarts in batterij stellen zal dus bij eerstgenoemd „materieel meer tijd vorderendaarentegen is echter het achterlaad- „kanon eerder gereed tot vuren zoodat de batterij minstens even „spoedig als die tot 8cm. Veld haar vuur zal kunnen openen." Nu behoort de vaardigheid, waarmede een stuk na het afhaken wordt omgedraaid, ook wel onder de manoeuvreervaardigheid, maar zij is toch slechts een zeer klein onderdeel daarvan. Hoofdzakelijk hangt die manoeuvreervaardigheid af van de gangen, waarin de batterij hare verschillende formaties kan innemen, en in dat opzicht zal de 70m. batterij, ondanks hare lichtheid, lang zoo spoedig haar vuur niet kunnen openen als de voormalige 8cm. Eene mededeeling daaromtrent ware zeker bij het bespreken der manoeuvreervaardigheid niet overbodig geweest. De reden van dit stilzwijgen van het officieele rapport over de versnelde gangen der veld-artillerie behoeven wij hier niet te zoeken. Genoeg zij het te constateeren, dat onder de verschillende wijzigingen die nog in het veld-materieel werden verlangd, geene voorkwamen die strekten om het vervoer der bediening mogelijk te maken. De vier bestelde veldbatterijen kwamen dus in dat opzicht ongewijzigd

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 643