633 uit en zijn sedert eenige maanden in dienst gesteld, waarmede de stap de eenige gang der veld-artillerie is geworden. Het voordeel van dezen toestand is, dat men bij het zoeken naar middelen om de bedieningen der stukken in versnelde gangen te kun ne medevoeren, niet aan reeds bestaande inrichtingen is gebonden, maar voor een geheel open vraagstuk staat, zoodat van de verschillende wijzen, waarop dat kan worden opgelost, de beste kan worden gekozen. Eene nadere beschouwing van die verschillende wijzen is het doel van het verdere gedeelte van dit opstel. In de eerste plaats is het daartoe noodig na te gaan of de treklast der bespanning, aannemende dat men versnelde gangen wil bezigen, voor vermeerdering vatbaar is. In Nederland trekt het zesspan der veldbatterijen het compleet uitgeruste stuk met voorwagen, wegende 1960 Kg., en draagt of trekt bij opgestegen bediening bovendien 3 stukrijders en 5 kanonniers, die wij bewapend en uitgerust wel gemiddeld op 75 Kg. per man kunnen stellen, totaal dus 1960 -f 8 X 75 2560 Kg. of ruim 425 Kg. per paard. Dat dit zesspan met dien last volstrekt niet verlegen is zal ieder, die eene dergelijke veldbatterij heeft zien manoeuvreeren, wel willen toegeven. Het Indische zesspan trekt bij het nieuwe materieel het compleet uitgeruste stuk met voorwagen a 975 Kg. en draagt bovendien 3 In- landsche stukrijders, die gemiddeld op 50 Kg. zijn te stellen, zoodat totaal wordt voortbewogen 975 3 X 50 1125 Kg. ofl87'/2 Kg. per paard. (1) Het verschil is, zooals men ziet, zeer groot. Zonder nu de krachten der Indische paarden te overschatten, mag toch gerust worden beweerd dat zij wel wat meer dan de helft van een Europeesch paard onder overigens gelijke omstandigheden zullen kunnen voortbewegen, en zal men niet te ver gaan door aan te nemen dat een Indisch artillerie-paard, dat op den duur den lichten last van 187 V2 Kg. in stap voortbeweegt, op de terreinen die draf of galop toelaten gerust met een 250 Kg. kan worden belast en alsdan met (1) Eigenlijk zoude men de vandehandsche en de bijdehandsche paarden afzon derlijk moeten beschouwen, omdat zij niet gelijkmatig zijn belast. Voor 't gemak der berekening* is echter overal het gemiddelde genomen. 1884, Dl. II. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 644