634 gemak die gangen zal kunnen aannemen en geruimen tijd volhouden. Bij de vroegere 90m. en 8°m. veld batterijen bedroeg dit gewicht, bij opgezeten bediening, niet onbelangrijk meer, n. 1. bij de eersten: 1173 -(-3X 50 6X 75 1773 en bij de laatsten 1134 3 X 50 6 X 75 1734. of 289 a 295 Kg. per paard, zonder dat men er ooit over heeft hooren klagendat daardoor van de krachten der paarden te veel werd gevergd. (1) Vooropstellend dus dat de bespanning zonder bezwaar nog minstens een 50 Kg. per paard meer kan voortbewegen en zelfs desnoods nog de geheele bediening zoude kunnen vervoerenblijft de vraag hoe dat vervoer op de meest voordeelige wijze kan worden geregeld. In de Europeesche legers zien wij vier verschillende wijzen voor dat vervoer gebezigd, die meestal gecombineerd worden aangewend. Men plaatst nl. de bediening: op de vandehandsche paarden, op de voorwagens der stukken op de affuiten, op de caissons terwijl bij sommigen de korporaal afzonderlijk bereden wordt gemaakt. Het vervoer der kanonniers op de vandehandsche paarden kan in Indië buiten beschouwing blijven. Zijn reeds in 't algemeen Eu ropeanen als berijders voor Indische paarden vrij zwaar, in eene be spanning, waar het paard bovendien trekt, zou dit nadeel nog veel sterker uitkomen. De Inlandsche [meestal Javaansche] stukrijder zou zich door een naast hem rijdend Europeaan zeer zeker belem merd gevoelen in het juist besturen van zijn span, terwijl bovendien de omstandigheid dat alle kanonniers in het paardrijden geoefend zouden moeten worden eene lastige vermeerdering van oefening zoude eischen. De voorwagens der stukken zijn voor het vervoer der kanonniers (1) Een paard kan 5 a 7 maal zooveel trekken als het draagt. Een Indisch ar- tilleriepaard dat een Inlandsch ruiter die met bepakking, harnachement, enz. zeker 50 Kg. weegt, met gemak in alle gangen draagt, zal dus een treklast van 250 a 350 Kg. met hetzelfde gemak voortbewegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 645