635 geschikt en kunnen daartoe met geringe wijziging doelmatig worden ingericht, door de handvatsels der voorwagenkisten te verhoogen en een lederen riem als rugleuning aan te brengen. Meer dan 2 of 3 kanonniers kunnen echter op deze wijze niet worden vervoerd, zoo dat voor de overige manschappen der bediening nog plaats moet worden gezocht. De plaatsing van één man [den korporaal] op den staart der af fuit, zooals vroeger, zou bij het tegenwoordige materieel kunnen worden verkregen door in den geest van het Oostenrijksche veld- materieel een kussen en een neerslaauden lendensteun op de af- fuitkist aan te brengen. Yeel beter is het echter den korporaal afzonderlijk bereden te ma ken eene wijze van vervoer die hier, evenals in Nederland, vele voordeelen zoude hebben. Yoor de rest der bediening moet dan plaats gezocht worden op de aszitplaatsen der affuit, of op de caissons [gekoppelde voorwagens]. Aszitplaatsen hebben het nadeel van eene niet onbelangrijke wij ziging in het materieel te vereischen, bij gelijktijdig vervoer van 2 of 3 kanonniers op den voorwagen de bespanning van het stuk in vergelijking met die der gekoppelde voorwagens ongelijkmatig te belasten, en door de geringe spoorbreedte zeer bekrompen te zijn. Het is zelfs de vraag of de beschikbare ruimte niet te bekrompen is om behoorlijke zitplaatsen aan te brengen. Bleek dit het geval dan zoude wanneer geen ander middel voorhanden washet echter wellicht mo gelijk zijn om, in plaats van zitplaatsen, staanplaatsen aan te brengen b.v.b. door het maken van twee treden achter aan de as en het aanbren gen van scepters waaraan de kanonniers zich zouden moeten vasthouden. Of eene dergelijke wijze van vervoer echter in de practijk doelmatig zoude blijken zoude door proeven moeten worden uitgemaaktzij is tot heden nergens in gebruik. Tegen het plaatsen van een gedeelte der bediening op de caissons wordt gewoonlijk het bezwaar geopperd dat dat gedeelte alsdan van het stuk gescheiden is. Dit bezwaar, vroeger zeer geldig, heeft echter thans zijne waarde nagenoeg geheel verloren, zoodat het overweging zoude verdienen deze wijze van vervoer boven die op de affuit te verkiezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 646