636 Eene nadere toelichting van deze bewering zal hier misschien niet overbodig zijn. Ten tijde dat de veldbatterijen nog uit gladde vuurmondenka nonnen en houwitsers, bestonden voerde men in den voorwagen slechts twee soorten van projectielennl. kogels [bij de houwitsers granaten] en kartetsen medeen wel in vrij aanzienlijk getal. Zoo had bijvb. de Nederlandsche 6ponder veldbatterij 64 schoten per stuk in de voorwagens, en kon dus geruimen tijd in het vuur staan voordat haar voorraad van 384 schoten zoover was uitgeputdat aanvulling daar van noodig werd. Na het gevecht of desnoods in de gevechtspauzen was daartoe voldoende gelegenheid. Yan daar dan ook dat de cais sons om ze niet noodeloos bloot te stellenver achter de batterij konden bljjven. Zoo vinden wij bijvb. in den artillerie-cursus van Yan Overstraten [uilgave 1859] voorgeschreven, dat de caissons bij het gevecht zóó ver achter blijven, dat zij buiten het bereik van het vijandelijk vuur staan. Het is duidelijk dat zoolang deze regel werd gevolgd het vervoer van bij de stukken behoorende kanonniers op de caissons eene onge rijmdheid zoude geweest zjjn. Thans is die toestand echter veel veranderd. Terwijl aan de eene zijde het zeer toegenomen vermogen der artil lerie een grooteren munitievoorraad vereischt, hebben aan de andere zijde daarentegen het meerdere gewicht en de grootere lengte der projectielen en de eisch van grootere snelheid van beweging dan vroeger, gedwongen tot eene belangrijke vermindering van het aantal schoten in den voorwagen, waarbij nog komt dat thans instede van twee, drie soorten van projectielen worden medegevoerd. Bij stij gende behoefte is daardoor dus de munitievoorraad in den voorwagen verminderd. De tegenwoordige Nederlandsche 8cm A. batterij heeft bijvb. slechts 42 schoten per stuk in de voorwagens, d. i. •- minder dan vroeger, en in Indie is die vermindering nog veel belangrijker, daar de vroegere voorraad van 54 schoten bij den lichten 6 Eer thans bij den 7cm A. is verminderd tot 27, d. i. tot op de helft. Instede dat men dus zooals vroeger den inhoud van den voorwagen als een vrij voldoenden gevecht.svoorraad kan beschouwen, is men nu

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 647