637 verplicht dien meer als reserve voor kritieke oogenblikken, wanneer het vuur tot zijne grootste snelheid wordt opgevoerd, te bewaren, en voor het gevechtsverbruik naar andere middelen om te zien, die in niets anders kunnen worden gezocht dan in het aantrekken dei- caissons bij de batterij. Bij de veld-artillerie der Europeesche legers is men er dan ook toe moeten overgaan de caissons in twee gedeelten (échelons) te verdeelen, waarvan het eene even als vroeger op grooten afstand van de batterij blijft, het andere echter, dat den naam draagt van eerste écheloneerste linie der voertuigen of gevechts- treinen gewoonlijk bestaat uit de helft der caissons en eeu reserve voertuig, zoo dicht mogelijk bij de batterij wordt opgesteld. Hoewel de noodzakelijkheid van dit beginsel algemeen wordt inge zien bestaan er in de uitvoering vele schakeeringen. De staten die met het achterlaadgeschut reeds den oorlog voerden hebben het beginsel het strengst toegepast. Frankrijk heeft het thans, na eenige jaren van overgangsmaatregelen in zijne geheele consequentie aanvaard. De gevechtsbatterij bestaat daar uit 6 stukken, en 6 caissons; 3 caissons zijn bovendien nog in reserve (2e échelon voer tuigen). Elk stuk wordt in beginsel steeds onmiddelijk door zijn caisson gevolgd; nooit echter mag minder dan 1 caisson per sectie aanwezig zijn. Bij het vuren wordt de munitie altijd uit den caisson genomenledige caissons worden onmiddelijk vervangen. Alleen in den uitersten nood en wanneer bij vb. een ledige caisson niet terstond is verwisseld, mag de munitie uit de voorwagens der stukken geno men worden. In Duitschland is men niet zóóver gegaan van de caissons tus- schen de batterij op te nemen, maar doet men het le échelon voer tuigen (3 caissons en 1 voorraadwagen) in zijn geheel onmiddelijk achter de stukken volgen, zoowel op marsch als in het gevecht. Bij het openen van het vuur wordt het op kleinen afstand (50 tot 100 pas) zij- en achterwaarts van de batterij opgesteld. De munitie wordt wel uit de voorwagens der stukken genomen, maar uiterlijk vóór dat de helft der granaten is verbruikt moet zij uit de caissons worden aangevuld. Toch blijkt uit het reglement zelf dat men reeds inziet dat deze regeling niet voldoende zal zijn. Zoo wordt aaugeteekend 319)

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 648