638 dat het zijwaarts stelling nemen der caissons dikwijls niet mogelijk zijn zal (bij vereeniging van meerdere vurende batterijen b. v. b. nimmer), dat wanneer de uit de caissons benoodigde aanvulling niet zeer gering is, 2 dier caissons naar de batterij gaan en zich achter het 2e en 5e stuk plaatsen, en dat bij langdurige gevechten de batterij-commandant beter doet de munitie uit de caissons direct te verschieten. Meu kan zich dan ook wel verzekerd houden in een toekomstigen oorlog bij de Duitsche batterijen 2 of 3 caissons van het le échelon, ook in het vuur, in den regel onmiddelijk ach ter de batterij te zullen zien staan. Met eenige wijziging hebben de Europeesche staten de plaatsing van hun le échelon voertuigen in den geest der Duitsche voorschrif ten vastgesteld. In Nederland en Italië is echter bovendien het nemen der munitie rechtstreeks uit de caissons in beginsel voor geschreven. In Indië zijn de Nederlandsche voorschriften ongeveer gevolgd, alleen blijft daar de geheele 2e linie bijeen. Door deze nabijheid van de caissons van het le échelon, waartoe de tegenwoordige veld artillerie door oorzaken van verschillenden aard is gedwongen, vervalt nu echter alle bezwaar tegen het plaats nemen van een gedeelte der bediening op die caissons. Die manschappen zijn daardoor toch volstrekt niet meer afgescheiden van de stukken, zoomin in het gevecht wanneer zij de munitie rechtsstreeks uit de caissons moeten kunnen aandragen, als op marsch wanneer het le échelon, hetzij onmiddelijk achter, hetzij tusschen de stukken plaats neemt. Wij zien dan ook meer en meer bij de veld-artillerie een deel der bediening op de caissons plaats nemen en wel in Duitschland 1 man van de bediening van 7 kanonniers. Oostenrijk 2 7 Frankrijk 3 6 Engeland 6 g zeker wel het meest tastbare bewijs, dat tegen een dergelijken maat regel in de practijk geen bezwaar bestaat. Een nadeel van het in de batterij opnemen der caissons moet hier Van deze 8 man behooren er 3 tot de bediening van den caisson.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 649