639 nog worden gereleveerdhet nadeel nl. dat de vermeerdering der gevechtsbatterij met 3 voertuigen het commando verzwaart. Dit na deel moet echter niet worden overschat. Voorzeker is een batterij van 9 voertuigen moeielijker te commandeeren dan een van 6, maar te moeielijk is dat zeker toch niet. In vele Europeesche legers bestaan de batterijen uit 8 stukken (Oostenrijk, Italië, Rusland) en zijn dus nu reeds weinig korter; de Fransche batterij bestaat zelfs wel uit 6 stukken en 6 caissons. Toch worden al deze batterijen door één persoon gecommandeerd. Het nadeel doet zich trouwens alleen gevoelen bij de colonne-formaties, als wanneer de batterij langer wordt. In de bataille en batterijstellingen, op welke laatste het toch maar hoofdzakelijk aankomt, blijft het front even als vroeger slechts uit 6 stukkeu bestaan. Bij onze Indische veld-artillerie bestaat, nog meer dau bij de Europeesche, de noodzakelijkheid om de caissons (gekoppelde voor wagens) in de onmiddelijke nabijheid der batterij te houden. Terwijl die artillerie toch, volgens Napoleons alouden stelregel, veel van de minder goede qualiteit onzer voor een groot deel uit Inlan ders bestaande infanterie zal moeten goed maken en dus meer dan de gewone hoeveelheid munitie moeten verbruiken, is haar voorraad in dat opzicht juist bijzonder gering en heeft zij, in tegenstelling met de Europeesche lichte veld-artillerieën, die 30 a 48 schoten in den voorwagen meevoeren, (1) slechts 27 schoten op die wijze tot hare beschikking, Het is voor haar dus gebiedend noodzakelijk minstens de helft harer caissons altijd zóó nabij te hebben, dat de munitie voor de batterij daaruit steeds rechtstreeks kan worden genomenhet vervoer op die caissons van 2 bedieningsmanschappen per stuk kan dan ook geen bezwaar hebben. Integendeel, als men voor die 2 man de Nos neemt, die de munitie moeten aandragen, zal het stuk spoe- (1) Nederland 42. Frankrijk 30. Duitschland 32. Oostenrijk 40. Engeland 40. Italië 48.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 650