640 diger tot vuren gereed zijn dan wanneer die Nos bij het stuk blijven en eerst naar den caisson moeten loopen om de munitie te nemen. Het voorgaande resumeerend komen wij tot de conclusie dat bij de Indische veld-artillerie voor de bedienings-manschappen op de volgende wijze eene plaatsing zouden kunnen worden beproefd: één, [de korporaal] te paard; twee of drie, op den voorwagen van het stuk; één, op het affuitkistje twee, [misschien] op zit- of staanplaatsen achter de affuitas; twee, op een per sectie in te deelen gekoppelden voorwagen, de 2 man van het rechter stuk op den voorwagen n°. 1, die van het linker stuk op den voorwagen n°. 2. Welke combinatie de meest doelmatige is, zal het best door prac- tische proefnemingen kunnen worden uitgemaakt, waarbij de voor- en nadeelen zeker duidelijk aan het licht zullen komen. Enkele opmerkingen kunnen echter al dadelijk worden gemaakt. 1. De groote lichtheid van het materieel, gepaard aan de omstan digheid dat bij de voorwagens nagenoeg de geheele last boven de as ligt, heeft uit den aard der zaak bij die voertuigen een nadeeligen invloed op de stabiliteit van het evenwicht op onelfen terrein. Worden op deze voorwagens dus bovendien bedieningsmanschappen vervoerd, dan zal het zwaartepunt nog hooger komen en dus gevaar voor omslaan kunnen ontstaan. Het is duidelijk dat alles moet verricht worden om dit tegen te gaan. Het zal dan ook misschien wenschelijk zijn om bij de stukken de draaiende verbinding tusschen affuit en voorwagen eenigszins te beperken, zoodat het gelieele vierradige voertuig bij ongelijk terrein aan de neiging tot omslaan weerstand biedt. Het plaatsen van zooveel mogelijk manschappen op de affuit, bij welke het zwaarte punt voldoende laag ligt, en zoo weinig mogelijk op den voorwagen, is voor de stabiliteit zeker ook bevorderlijk. Bij de gekoppelde voorwagens bestaat reeds de vaste verbinding tusschen voor- en achterstel, en kan dus in dat opzicht niets meer worden verricht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 651