641 Mocht echter ook hier nog vrees voor te weinig stabiliteit bestaan dan kan daaraan gemakkelijk worden te gemoet gekomen door voor de manschappen, die op den voorwagen N°. 2 behooren, in stede van op het deksel der kist, op de voetplank eene zitplaats in te richten, waardoor het zwaartepunt van het geheele achterstel verlaagd wordt. 2. Bij de plaatsing van een deel der bediening op de gekoppelde voorwagens van het le échelon zal het overbodig worden afzonderlijke caissonbedienden bij die voertuigen in te deelen, Wel is waar zouden een of twee man per voertuig nog wel kunnen worden meegevoerd, maar bepaald noodig is dit niet. Beter zoude het waarschijnlijk zijn bij het le échelon voertuigen alleen één bereden geleider per gekop- pelden voorwagen in te deelen, bij het 2de échelon daarentegen geene afzonderlijke geleiders, maar een viertal kanonniers per voertuig, als reserve manschappen zij kunnen dan, bij eventueele behoefte, tegelijk met het verwisselden van een ledigen tegen een vollen gekoppelden voorwagen naar de batterij gaan. 3. Tegen het bereden maken van den korporaal bestaat schijnbaar een bezwaar van financieelen aard, in zoover nl. dat per batterij 6 paarden meer zouden moeten worden aangeschaft. Nu is het vooral in de tegenwoordige omstandigheden vrij wel zeker dat eene der gelijke uitgave niet licht zal worden toegestaan, tenzij die kunne worden verkregen door eene bezuiniging elders. Eene dergelijke bezuiniging of transactie met gesloten beurzen is in den boezem der veldbatterij zelve mogelijk en geheel zonder bezwaar. De veldbatterij bezit nl- twee reserve-affuiten, een aantal dat bepaaldelijk te groot is, ten minste om bij de batterij te worden medegevoerd. Nu wij de stalen affuit hebben zal onbruikbaar worden door trans port of door eigen vuur wel zoo goed als geheel voorkomen zijn, en ten opzichte van de kans op onbruikbaar worden door 's vijands vuur staan wij volkomen gelijk met de Europeesche staten, zoodat wij hun voorbeeld in deze gerust kunnen volgen. Wanneer wij nu weten dat in Nederland slechts 1 reserve-affuit per batterij wordt mede gevoerd en in Frankrijk, Duitschland en Engeland in 't geheel geene, dan kunnen wij er veilig op vertrouwen geene fout te begaan door ons aantal reserve-affuiten bij de batterij van 2 tot 1 terug brengen en de andere in de magazijnen op te

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 652