642 leggen. Alleen de bij deze laatste behooreude reserve-raden zou men misschien goed doen te blijven medevoerenbij de 3e of 4e linie is daar voor wel gelegenheid. Op deze wijze komen terstond 6 paarden per batterij beschikbaar, zoodat dus om financieele redenen het bereden maken van den korporaal niet behoeft te worden nagelaten; eene huishoudelijke wijziging in de indeeling der paarden en voertuigen is daartoe voldoende. 4. Omtrent het indeelen van 3 gekoppelde voorwagens bij de batterij dient het volgende te worden opgemerkt. Zoowel bij de sectie- als bij de batterij-exercitiën zal het daarbij noodig worden steeds een gekoppelden voorwagen per sectie mede te voeren. Bij het tevens bereden maken van 6 korporaals zou men dus, om met de geheele batterij voor exercitiën uit te kunnen rukken, noodig hebben 6X8 paarden voor de stukken=48. De formatie is slechts 75 paarden, zoodat bij eenige zieken of mankeerenden al spoedig niet met 6 stukken compleet zou kunnen worden uitgerukt. Door de korporaals onbereden te laten zou men 6 paarden winnen en er dus maar 65 voor de exercitie in de batterij- school noodig hebben. Dit getal zoude gewoonlijk wel beschikbaar zÜn zich het ergerlijke feit niet voordeed dat de bereden artillerie geen depót bezit, zoodat de remonte bij de batterijen moet worden afgericht en dus van de 75 paarden, die in de sterkte zyni gewoonlijk slechts hoogstens een 60 tal dienst kunnen doen. Zoolang er dus geen depót bestaat hopen wij dat het niet lang meer zal zijn zal men zich op allerlei wijzen moeten behelpen door bij vb. een gekoppelden voorwagen dien der midden sectie weg te laten of wel met slechts 2 sectiën per batterij uit te rukken, door de geleiders der gekoppelde voorwagens achterwege te laten of (en) de gekoppelde voorwagens met 4 paarden te bespannen en alsdan niet meer dan 1 3X7 2 3 gekoppelde voorwagens de trompetters 21. 2. 71.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 653