648 Het pensioen is nagenoeg in alle landen niet slechts afhankelijk van den door den officier laatstelijk bekleeden rang, doch er moet ook gedurende een zekeren tijd in dien rang dienst zijn gedaan. y In Frankrijk, Italië, Belgie, Nederland, Zweden en Spanje bestaat te dier zake, evenals voor den officier van het Indisch leger, de termijn van 2 jaar; in Duitschland en Engeland slechts die van 1 jaar, tenzij en dit geldt voor alle landen, verwonding of ver minking oorzaak is van het verlaten van den dienst. Yoorts is het pensioensbedrag mede afhankelijk, althans bij het Belgische, Nederlandsche, Spaansche en Italiaansche leger, van den in den laatsten rang doorgebrachten langdurigen tijd, in dier voege, dat pensioensverhoogingen worden toegekend bij 6, 10 en 12 jarigen dienst in bedoelden rans. Eene soortgelijke bepaling, wier gemis ook bij het Indisch leger te betreuren is, werd in 1879 bij het Fransche leger afgeschaft, nadat zij daar gedurende 48 jaren en vigueur was geweest. En eindelijk is het pensioensbedrag nog afhankelijk van de wijze van berekening van den diensttijd, of namelijk de overschie tende maanden of dagen voor een vol jaar mogen rekenen dau wel verwaarloosd moeten worden. Bij het Italiaansche en het Neder landsche, zoomede bij het Indische leger wordt te dien opzichte de overschietende tijd, zoo deze minder dan 6 maanden bedraagt, voor niets, en zoo het meer dan 6 maanden is, voor een vol jaar bere kend en verwaarloozen de Duitschers iedere termijn, die minder dan een jaar bedraagt, terwijl op de vrijgevigste wijze bij het Fran sche leger hierin wordt te werk gegaan, naardien een semester mag worden in rekening gebracht, zoodra slechts 14 dagen daarvan in werkelijken dienst zijn doorgebracht. Wij gaan ons thans veroorloven terug te komen op de reeds in de April-aflevering met een enkel woord behandelde delikate quaes- tie van geneeskundige keuring, waarbij de officieren van gezondheid bij het Indisch leger zich het vaardigst van allen vertoonen in het gebruik der clausule: „niet ontstaan in en door den dienst." Teekenden wij daaromtrent reeds vroeger aan, dat de officieren van gezondheid van het Nederlandsche leger en der Marine veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 659