652 - Doet men zulks voortaan, dan nog is het zoo heel erg niet voor 's Lands financiewezen, vermits men aan den militair in Indië, wegens afkeuring ter zake van lichaamsgebreken in en door den dienst ont staangeen vol pensioen, doch slechts een luttel hooger bedrag dan anders doet deelachtig worden. De financieele gevolgen zijn al wilde men voortaan in Indië even welwillend als in Nederland te werk gaan voor Indië der halve in ieder geval niet zoo vèr reikend als in Nederland. Wenden wij ons thans weder naar de andere Europeesche legers, dan zien wij verder, dat in Spanje en Rusland de wegens verwon ding gepensionneerde officier, een pensioen erlangt, even groot als zijn traktement en dat bij het Duitsche leger twee klassen worden on derscheiden, de eerste waarbij één der ledematen, of het noodzakelijk gebruik er van gemist wordt; de tweede klasse, waartoe degenen behooren, die minder ernstig verminkt of invalide zijn. "Valt een officier bij geval in de eerste klasse, dan wordt het pen sioensbedrag met 200 thalers verhoogd, onverschillig welken rang het geldt. Over het algemeen genomen, heeft men in de Europeesche legers, ten opzichte der pensioensberekening van verminkte officieren, twee stelsels; het eerstedat aangenomen is bij het Duitsche, Oostenrijksche en Zweedsche leger en waarbij de pensioensverhooging wegens blind heid dan wel het verlies van één of meer ledematen, voor ieder officier even hoog is en het tiveede stelsel, zooals in België, Neder land, Italië en Spanje, waarbij de hier bedoelde verhooging afhangt van den rang van den te pensionneeren officier. Ter verdediging van het eerste stelsel nu voeren sommigen aan, dat de officieren reeds onder gewone omstandigheden een pensioen erlangen, naar evenredigheid van den laatst bekleeden rang en dat nu slechts het buitengewone van eenig geval, het gemis b. v. van een been wel is waar nieuwe zorgen heeft, doch zorgen en las ten, die voor den generaal niet hooger zijn dan voor den tweeden luitenant. Heeft bij voorbeeld een tweede luitenant slechts 1000, doch een

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 663