657 Het best kau men zich in 't groot hiervan overtuigen bij de bataljons- school, b. v. b. met het voorwaarts in bataille komen, daar, wanneer de adjudanten de richting der compagniëen niet aangeven en de compagnies commandanten de guides plaatsen, in de meeste gevallen, de richting ten opzichte der andere compagnieën niet zuiver zal zijn. Ook zien wij voor Indië geen heil hoegenaamd in het afschaffen van de colonnes op halven afstand met den aankleve van dien, waaronder zeer nuttige en geschikte formaties voorkomen, zooals b. v. b. het om te vuren verdubbelen enz. daar voor ons geheel uit vrijwilligers bestaand leger rijkdom aan vormen lang geen te verwerpen voordeel is. Een der grootste meeningsverschillen ligt echter in de holle in Europa overbodig en schadelijk geachte carré's, die hier in Indië, zoowel bij de compagnie als bij het bataljon geheel onmisbaar zijn, wegens de bescher mende binnenruimte, die zij aanbieden. Hierin het voorbeeld te volgen, gegeven door de Europeesche legers, die hunne gewonden enz. vrij gerust in s' vijands handen kunnen laten vallen en zich op bivak als anderszins lang niet altijd naar alle zijden behoeven te beveiligen, zoude stellig een grove fout zijn, waarvan ons leger te velde ongetwijfeld later even wrange vruchten zoude plukken, als van het onoordeelkundige afschaffen van het bajonetschermen. (1) Ten slotte nog eenige aanmerkingen op hetvoorschrift op het tirailleeren. Tot onze groote verwondering zagen wij het op papier zeker zeer uit stekende, maar door de practijk veroordeelde afstand nemen en houden van den man in 't midden gehandhaafd. Deze mannen in 't midden zijn met hun tweeën nu reeds een ware plaagwordt echter het Hollandsche reglement met het traditioneele tintje overgenomen, dan hebben wij voort aan zelfs vier, zegge vier, mannen in het midden per sectie. Zoude het, vragen wij ons in gemoede af, niet veel beter en eenvoudiger zijn, wanneer voor vast eene sectie altijd uit twee groepen bestond en het verspreiden per op een gelid geschaarde escouade geschiedde, waardoor het kader bij de eigen manschappen blijft, ieder man zijn reeds ingenomen plaats behoudt en op de waarschuwing: links rechtsoppassen openenslechts zijn afstand te nemen en te onderhouden heeft naar die (1) Terwijl in vroeger tijd (zie de Indische oorlogsgeschiedenis) onze flankeurs man moedig met de bajonet op den talrijken, met lange lansen gewapenden vijand, ingingen en dezen versloegen, zijn thans, nu de man het vertrouwen in zijn schoon en geducht wapen verloren heeft, de treurige voorbeelden, dat onze fuseliers niet meer bestand zijn tegen een slechts met den klewang gedanen aanval van een veel minder sterken vijand, talrijk genoeg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 668