658 zijde, waar de op den vleugel geplaatste man of korporaal op zijne beurt den bevolen afstand van de nevengroep bewaart. (1) Nog vermeenen wij dat groepen van zeven man in den oorlog weinig of geen waarde bezitten en dat de leiding der tirailleur linie, waar het toch m de eerste plaats op aan komt, reeds door den kapitein moet geschieden zoodra de lielft der compagnie verspreid is. C. Sr. Het veldtochtsplan van generaal Wolseley voor de Soedan-expeditie. Over dit veldtochtsplan geeft de Times in hoofdzaak de volgende mededeelingen. Bij de keus van de marschroute voor de Soedan-expeditie gaf de quaestie der waterverzorging den doorslag. Er werd uitgerekend dat het transport van het voor één man in één dag benoodigde water vijfmaal meer zoude kosten als het transport der voeding in denzelfden tijd per man. Daarbij waren de moeielijkheden der verzending en oplegging van het water dubbel zoo groot als die voor de vaste voeding Onder alle wegen die in aanmerking konden komen, was alleen de Nijl- route vrij van deze onoverkomelijke moeielijkheid der waterverzorging. Hoe groot ook de lengte van den waterweg mocht zijn en tot hoeveel bezwaren de watervallen en stroomversnellingen mochten leiden, de eerste en gewichtigste voorwaarde was vervuld: men had een onuitputtelijken voorraad helder en goed water in een land, welks klimaat-invloeden een bijna onophoudelijken dorst ten gevolge hebben. Dit voordeel werd zoo hoog geschat dat men, zelfs als de watervallen nog moeielijker te over komen zouden geweest zijn, aan de Nijlroute de voorkeur zoude hebben gegeven boven den marsch door de waterlooze woestijn, die zich 200 mijlen ver tusschen Soeakim en Berber uitstrekt. (1) Men zal hier tegen in brengen dat dit voornamelijk slechts op het voorste gelid betrekking heeft, en dat het tweede gelid eerst in de linie moet komen, om in de zelfde gunstige omstandigheden te verkeeren. Bedenkt men echter, dat in den oorlog, om te beginnen in den regel slechts de helft der compagnie verspreid zal worden, en dat de troep (tegen een Europeeschen vijand altijd) voor men tot het tirailleeren overgaat den linie-vorm zal hebben aangenomen, dan kan er inderdaad niets gemakkelijker gedacht worden dan dit voorwaarts gaan en afstand nemen van het voorste gelid, dat al vurende kan geschieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 669