660 Sedert zijn snelle vorderingen gemaakt. Zestien dagen na het uitvaar digen der eerste order werden reeds verscheidene booten naar Alexandrië in gescheept; 15 September moesten alle 400 booten onder weg naar Egijpte zijn. Vóór October zoude eene tweede zending van 400 booten en 30,000 centenaars proviand vertrekken. Van Canada werden 400 a 500 geoefen de bootslieden en van Afrika's westkust 300 kroomen verwacht; beide gelden voor de bekwaamste roeiers der wereld, vooral bij het overwinnen van gevaarlijke gedeelten in rivieren. In Egypte worden intusschen de spoor- en waterverbindingen georgani seerd waarmede de troepen naar Wadi-Halifa, bij den tweeden waterval gebracht zullen worden. Van Sarras, boven dezen waterval, zal de boot expeditie beginnen. De booten zijn geheel naar het model der Amerikaansche gebouwd. Zij zijn 30 a 32 voet lang en 7 a 8 voet breed; hun gewicht bedraagt 9i a 10 centenaars. De bemanning bestaat uit 10 soldaten en 2 boots lieden. De randsoenen zijn er op berekend dat de troepen daarvan lan gen tijd alleen kunnen leven; het zijn eer scheeps- dan veld-rations. Het ration bestaat uit verschillende soorten van geconserveerd vleesch, met toevoeging van spek, beschuit, kaas, zuur, jam, melk, thee, suiker, zout, peper, limonade, erwtenworst, rijst en tabak. Bovendien wordt per boot een kleine voorraad geneesmiddelen medegevoerd. Elke boot vormt een geheel, dat gedurende den geheelen duur der expeditie op zich zelf, onaf hankelijk van anderen, kan bestaan. Natuurlijk is voor eene doelmatige hoofdbedekking en kleeding der troepen gezorgd. Over elke boot kan een geteerd kleed gespannen worden tegen den regen. Tot zuivering van het Nijlwater, dat als drinkwater noodig is, wor- In Engeland noemt men het natuurlijk dat, vóór den aanvang eener expeditie in de tropen, voor doelmatige kleeding en hoofdbedekking gezorgd wordt Welk eene overhaasting Hoe zullen die modellen er wel uitzien Misschien heeft men de vaststelling daarvan, o gruwel, wel aan den commandant der expeditie overge laten Zonder tusschenkomst van de militaire administratie, van het Indische l)ep. v. Oorlog of van het Dep. van Koloniën; zonder overwegingen, abouchementen of commis soriale berichten Neen, dan gaat men hiermede ten onzent bedachtzamer te werk. De Atjeh-oorlog heeft behoorlijk twaalf jaren geduurd, voordat de invoering van een nieuw hoofddek sel thans is voorbereid (Mem. v. Toelichting op de begrooting voor 1885). Missohie vallen het einde van dien oorlog en de invoering van het hoofddeksel wel zamen. Maar dat zal dan ook een hoofddeksel zijn het Engelsche model verzinkt daarbij in 't niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 671