662 Een Militair Eldorado. In de Zuid-Amerikaansche republiek Venezuela heerschen volgens de Vedette prachtige toestanden. Volgens de laatste opgave bezit dit kleine land 23,222 generaals, gedeeltelijk actief, gedeeltelijk in de reserve. De tegenwoordige generaal Gtuzman Blanco alleen heeft 8000 generaals benoemd. Deze generaal, die reeds eenmaal gedurende zijn verblijf te Parijs in een krankzinnigengesticht moest worden opgesloten, lijdt aan grootheids waanzin. Zonder ooit kruit te hebben geroken verbeeldt hij zich een even groot strateeg te zijn als Moltke en overvult alle steden van het land met zijne standbeelden. In Caracas alleen werden drie standbeelden van hem opgericht, voor den prijs van 170,000 dollars. Het standbeeld van Bolivar, den bevrijder van Zuid-Amerika, kostte slechts 22,000 dollars. Neue Mil. Blatter.) Nieuwe projectielen van Krupp. Het nieuwste stalen projectiel van Krupp is van voren in plaats van ogiefvormig, plat met eene geringe afronding, om ricochetten op het water en afschampen tegen niet normaal getroffen pantserplaten te voorkomen. Opdat echter deze vorm van het voorste gedeelte geen nadeeligen invloed zou hebben op de snelheid van het projectiel, voorziet men het van eene houten of holle plaatkoperen punt, die stevig genoeg is om den tegenstand der lucht te weerstaan, maar zich van het projectiel afscheidt, op het oogenblik van den schok op het water of tegen de pant serplaat, zoodat de indringing doors niets wordt belet. Om die indringing te bevorderen is de punt zelfs gevuld met eene vette zelfstandigheid. Ten einde verder den invloed der lucht op de snelheid en de richting van het projectiel te verminderen, heeft men dit laatste aan het achtereinde voorzien van een koperen band die in de trekken dringt, de rotatie aan het projectiel mededeelt, en bij het verlaten der ziel zich daarvan scheidt. (Rev. Mil. Beige.) De Abel-granaat (1) Al is het schietkatoen voor goed veroordeeld als lading voor vuur wapenen, de Engelsche professor Abel wanhoopt niet het te bezigen als springlading voor projectielen, in verband met water waarmede de bin nenruimte van het projectiel wordt gevuld, teneinde daardoor partij te trekken van de gelijkmatige drukking op de wanden, door de vloeistof op het oogenblik der ontploffing te weeg gebracht. (1) Zie Ind. Mil. Tijdschr. 1884 N°. 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 673