65 Het is door het gevaarlijke, door het niet geregeld bruikbare en door de beperkte ruimte, voor de africhting van manschappen en paarden ongeschikt. Het is wel eens gebeurd, dat op het kleine terrein „de Bult" de volgende troepen oefening hielden twee veld-eskadrons, het depot eskadron met de recruten en remonteneene batterij artillerie en twee compagnieën infanterie. Het is duidelijk dat men elkaar aanhoudend in den weg zat, waar uit wel eens onaangenaamheden ontstonden, zoodat, naar wij ver- meenenvaste dagen van de week werden aangewezen, waarop de eene of andere troepensoort van het terrein geen gebruik mocht maken. Dut het terrein gevaarlijk is, bewijst nu weder het feit, dat een cavaleiist door het uitglijden van zijn paard een been gebroken heeft. En dit is het eerste geval niet, ofschoon wij ze ons niet allen weten te herinneren. Eén onder de vele zal nog menigeen voor den geest staan; het is n. 1. het gebeurde met den korporaal H. die, met zijn paard aan de hand over den slagboom springende uitgleed, viel, en zijn voet omslaande dezen van het pijpbeen afscheurde. Nog geen twee dagen later was de man overleden; er was koud vuur aan de wond gekomen, vóór dat men het been had afgezet. Menigeen zal zich ook nog wei den dood ven den wachtmeester M. herinneren, die door den val van een jong paard een arm brak en stierf. Andere gevallen van minder ernstigen aard zijn legio, want dage lijks ziet men paarden zonder ruiter over het terrein hollen, zoowel recruten-paarden als remonten. En dit alleen door uitglijden, waar door dikwijls verstuikingen, ontwrichtingen of pijnlijke aaudoeningen voorkomendie manschappen en paarden soms dagen aan den dienst onttrekken. Het is zeker niet algemeen bekend, dat sinds 1877 op het terrein „de Bult" waar de paarden moeten afgericht worden, drie, zegge: drie remonte paarden een been gebroken hebben, die dan ook op de plaats zelve zijn dood geschoten moeten worden. Twee er van gleden uit over het terrein, terwijl zij in galop waren, het derde gleed uit in eene manege op den hoefslag. Dat zulke ongelukken gebeuren bij exerciiiëu met de veld-eskadrons 1884, Dl. II. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 76