- 67 beschikking gesteld van den commandant van het depot-eskadron voor de africhting der recruten, dus in het geheel zestig, terwijl er 130 recruten zijn; van de klassen remonten zoude de eene manege kunnen rijden terwijl de andere de oefening buiten hield, zooals het in onze africhtingskunst, al is die wel van 1869, is voorgeschreven. Rijden en theorie zouden afgewisseld kunnen worden. Ook bij slecht weer zou men des namiddags de manege kunnen gebruiken voor de oefeningen der recruten te voet of voor achterlijke paarden waar men dan minder last van zou hebben. Voor de recruten moet men zich nu behelpen onder de smalle corridors, waar men de exercitie met de sabel niet behoorlijk kan uitvoeren en de instructeur die oefeningen niet behoorlijk kan overzieD, en voor de paarden is men gebonden aan de ruimte tusschen de stallen of aan „de Bult", zoo dat men bij regen de oefeningen niet kan houden. Doch niet alleen, dat men door eene manege deze en meer andere voordeelen voor den troep verkrijgt, ook voor de officieren zou er dan ruimschoots gelegenheid zijn tot beoefening der rijkunst en tot degelijke dressuur. Die gelegenheid bestaat, zooals reeds gezegd is, nu in 't geheel niet; tenzij iemand „de Bult" of een der andere modderige en ongelijke terreintjes om Salatiga gelegen, eene goede gelegenheid vindt om zich met dressuur bezig te houden. Wanneer men eens nagaat in welke cavalerie garnizoenen in Ne derland maneges zijn gebouwd, dan komt men alweer tot de con clusie, dat wij hier in Indië in dit opzicht ergerlijk ten achter staan. Niet alleen in de steden, waar het grootste deel van het een of ander regiment huzaren in garnizoen is of was, heeft men ééne, ja soms twee manegesdoch ook in steden waar slechts een eskadron was heeft men er eeneb. v. Leeuwarden, Amsterdam, Maastricht, Roermond, Breda, den Bosch, enz. In veel garnizoensplaatsen heeft men er twee. En het Regiment Cavalerie in Indië heeft voor vijf (vroeger zeven) eskadrons geen enkele manege, en dat terwijl daaronder een depot-eskadron is, op 't oogenblik sterk ongeveer 200 remonte paarden en 130 recruten. In Nederland, en trouwens overal in Europa, heeft men reeds lang het onmisbare van gesloten maneges ingezien. Men denke niet, dat de maneges daar alleen zijn voor het kli-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 78