maat, de koude enz. Tegenover de koude daar staat de warmte hier, en bij eene flinke beweging zooals rijden, is de koude daar gemakkelijker te verdragen dan de hitte in Indië. Hoe het zij, wij gelooven dat iedereen zal inzien, dat minstens ééne manege voor het Regiment Cavalerie noodig, zelfs dringend noodig is. Dat dit ook van booger hand beaamd wordt is zeker, daar het in beginsel is aangenomen, dat er eene manege zal worden gebouwd. Daarom is het onbegrijpelijk, dat er zoo mede gewacht en gedraald wordt. In 1883 zoude men reeds tot den bouw zijn overgegaan, en nu zijn er van 1884 reeds 4 maanden verloopen, en hoort men er zelfs niets meer over. De quaestie van het bouwen eener overdekte manege is ongeveer 20 jaar oud. In 1872 werd een terrein opgenomen op „de Bult" ten westen bij den ingang daarvan, welk zeer geaccidenteerd terrein ongeschikt werd bevonden. In 1873 bestond het plan eene manege daar te stellen omgeven door een aarden wal met bamboe of iets dergelijks beplant; het is de manege waarvan in het begin van dit opstel gespioken is. In 1882 werd het eerstgenoemde geaccidenteerde terrein (dat van 1872) andermaal opgenomen, doch weder ongeschikt bevonden. In 1883 werden boringen gedaan in het terrein ten oosten bij den ingang naar „de Bult" naast het paardenwed, waarbij echter bleek, dat de fundeeringen zeer diep en kostbaar zouden worden, daar men door den aangespoelden en opgehoogden grond tot op den vasten bodem met het metselwerk zou moeten doordringen. Ook werd een terrein onderzocht in het Officierskampement en een ander in een verloren hoek van „de Bult. Het laatste is door de, in het begin genoemde, vier paaltjes aangegevenhet kont ons voordat dit terrein voor de te bouwen manege bestemd is. Het is te bejammeren, dat men dit kostbare en fraaie gebouw, daar in zulk een verloren hoek wil oprichten, op een terreiu, waar nooit iemand komt, die er niet wezen moet. Zeer wenschelijk ware het dit gebouw in het officierskampement te plaatsen, waarvan het een sieraad zoude zijnterwijl er voldoende ruimte is ter plaatse waar vroeger eene kapiteinswoning heeft gestaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 79