- 78 instellingen, toonen aan dat onderlinge aaneensluiting tot den ge- wenschten uitslag kan leiden. Om in denzelfden geest hier aan het werk te gaan, kan zeer zeker zonder groot bezwaar geschiedenechter vorderen de hier zoo geheel van de Europeesche afwijkende toestanden andere middelen, om tot eene goede uitvoering te kunnen geraken. Mier toch bestaan geene fabrieken, welke ons onmiddelijk van hunne voortbrengselen kunnen voorzien, maar moeten de goederen allen uit Europa of Amerika worden ontboden. Daarom dient hier te worden aangehouden een, eene groote waarde vertegenwoordigende, voorraad, m. a. w. behoort hier een niet onbe langrijk magazijn te worden opgericht, waarvan in Europa geen sprake behoeft te wezen. Zoodanig magazijn vordert deugdelijk toezicht en een voldoend kapitaal. Het kan geen dezer factoren missen. De behoefte aan een aan alle eischen beantwoordend officiers- kleedingmagazijn bestaat dus nog altijd, en om nu te beproeven in het bezit van zoodanige inrichting te geraken, hebben eenige te Weltevreden en Meester-Cornelis garnizoen houdende officieren zich vereenigd en overwogen welke middelen zullen moeten worden toe gepast om ons het bezit van zoodanige instelling te kunnen verze keren, zijnde natuurlijk in hoofdzaak daarbij rekening gehouden met de hier bovengenoemde onmisbaar geachte factoren. De uitslag van hun overleg is ter neergeschreven in achterstaand ontwerp-prospectus voor eene officiersvereeuiging onder den naam van „Onderlinge Hulp" te Batavia, welke vereeniging zich ten doel zal stellen om op de meest oeconomische wijze kleeding en equipe- mentstukken verkrijgbaar te stellen, door het oprichten van een eigen magazijn, en, ingeval men daarin naar eisch is geslaagd, later te trachten ook hetzelfde toe te passen op de meest gebruikelijke huis houdelijke benoodigdheden en levensbehoeften, hoofdzakelijk voor zoover een en ander van buitenlandschen oorsprong is, zonder evenwel in te veel variëteiten te vervallen. Ten einde nu meer het algemeen gevoelen ter zake van het In disch officierskorps te leeren kennen, hebben de ontwerpers uit hun midden de ondergeteekenden als voorloopig gecommitteerden aange-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 89