82 De hoegrootheid van de winst wordt overigens door de bij tarief aangenomen verstrekkingsprijzen beheerscht. Leert de ondervinding, dat het bedrag van de winst te hoog blijft, en dat het, nadat het fonds tot de vereischte hoogte is geklommen, na aftrek van de vaste rente en het als dividend gestelde maximum, toch nog een beduidend overschot onverdeeld overlaat, dan worden de verstrekkingsprijzen verlaagd, in het tegenovergestelde geval, verhoogd. De tariefsprijzen worden daarom voor zooveel noodig jaarlijks door de directie der vereeniging herzien. Het fonds geeft alzoo eene gemakkelijke, lucratieve, solied gewaar borgde wijze van sparen aan de hand. Het ligt echter in den aard der zaak opgesloten, dat het door het deposito-fonds verkregen kapitaal niet aan dagelijks zich herhalende willekeurige opvorderingen mag zijn blootgesteld, omdat daardoor de bruikbaarheid van het kapitaal zou verloren gaan. Daarom is aangenomen, dat de teruggave van de bijdragen met rente en dividend alleen zal plaats vinden op een tijdstipdat de beschikking over eenig geld in den regel aan iedereen het meest welkom kan zijn, namelijk: bij vertrek uit Neder landsch-Indië en bij het verlaten van den dienst. Bij overlijden wordt de inleg uitgekeerd aan de boedelbeheerders. Dewijl door het bijdragen met minder beduidende maandelijksche payementen er nog geruimeu tijd kan verloopen, alvorens het ver wachte kapitaal eene vereischte hoegrootheid zal hebben bereikt, wordt intusschen, afgescheiden van de zooeven bedoelde vast te leg gen bijdragen, eene tweede gelegenheid opengesteld tot het in depo sito stellen van gelden, welke echter ten allen tijde na voorafgaande waarschuwing kunnen worden opgevorderd. Aan de op deze voorwaarde gedeponeerde gelden is eene gelijke rente van 6°/0 toegekend, maar zij geven geen aanspraak op aandeel in de winst als buitengewoon dividend. Met betrekking tot de beide voorwaarden, waaronder gelden gede poneerd kunnen worden, is daarom het Deposito-fonds gesplitst in twee afdeelingen A en B. De hoegrootheid van het fonds wordt door de behoefte bepaald. Indien er meer gelden, dan noodig is, zijn ingebracht, behoudt het

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 93