95 een groote verminking aan niemand eenig voordeel oplevert, heeft men reeds op verschillende plaatsen beproefd om den looden kogel van een mantel van harder metaal te voorzien en op die wijze te trachten, zooal niet het afplatten, dan toch het verbrijzelen te beletten. Men heeft hiertoe den kogel voorzien van een koperen mantel die om het projectiel geperst, hét ook bij het treffen van een hard voorwerp zijnen oorspronkehjken vorm moest doen behouden. Deze constructie had echter juist de tegenovergestelde uitwerking als die men zich er van had voorgesteld; werd toch eenig hard voorwerp getroffen, dan werd de mantel in verscheidene stukken van den kogel afgescheurd, zoodat deze laatste dan in uitwerking veel geleek op een ontplofbare kogel waarvan, bij internationale overeenkomst, het gebruik in den oorlog verboden is. De heer Lorenz, eigenaar van de patronenfabriek te Karlsruhe, wel bekend door de proeven met koperen kardoeshulzen voor geschut, die aldaar in October 1883 met zulk een goeden uitslag genomen zijn, heeft zich ook op de oplossing van dit vraagstuk toegelegd. De heer Lorenz heeft zijn projectiel op een geheel nienwe wijze ver vaardigd. Hij maakt namelijk een hollen stalen of koperen cilinder die met lood gevuld wordt en uitwendig een i nrichting heeft om het projectiel in de trekken te geleiden. liet belangrijkste van deze constructie is gelegen in de innige verbin ding van de looden kern met de stalen of koperen huls. Deze verbinding is door soldeering verkregen. De huls is inwendig vertind en het lood wordt of gesmolten er ingegoten öf na er ingeperst te zijn op smelthitte gebracht; in beide gevallen heeft de soldeering van zelve plaats en zijn daardoor de beide metalen innig verbonden. Bij de op 26 Juni jl. genomen proeven werd met verschillende kogels gevuurd, die echter allen hetzelfde gewicht hadden, 25 grammen, terwijl de buskruitlading 5 grammen bedroeg. De proeven hebben het volgende aangetoond. 1°. Dat alleen eene mechanische verbinding tusschen huls en kern niet voldoende is om het verbrijzelen van het projectiel te voorkomen. 2". Dat een stalen huls een betere waarborg tegen dit verbrijzelen is dan een koperen. 3°. Dat door het soldeeren van den mantel aan de kern, zelfs het projectiel met een koperen huls eene veel grootere hardheid en samenhang krijgt dan bij eene zuiver mechanische verbinding. 4°. Dat het indringingsvermogen van den kogel Lorenz met koperen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 101