96 huls veel grooter is dan dat van de gewone kogels. 5°. Dat de kogel Lorenz met stalen huls volkomen waarborg geeft tegen het verbrijzelen zoowel van kern als van mantel, zelfs bij het treffen van een zoo weêrstandbiedend voorwerp als een ijzeren plaat ter dikte van 6 mM. 6°. Dat. wat indringingsvermogen betreft, de'kogel Lorenz met stalen huls verre de voorkeur verdient boven die met koperen huls. Wij gelooven, op deze proeven afgaande, gerust te durven beweren dat het vraagstuk door den heer Lorenz op eene alleszins bevredigende wijze opgelost is. (Mü. Blad.) Torpedo-booten. De waarde van torpedo-booten als hulpmiddel bij de verdediging van havens en kusten wordt in Europa blijkbaar meer en meer erkend. Zelfs zijn volgens onlangs op de Middellandsche zee door Fransche torpedo-booten genomen proeven, deze vaartuigen, die men vroeger alleen bij zeer kalm weder bruikbaar achtte, ook bij vrij hooge zee geschikt voor hun doel bevonden. De Revue Maritime et Coloniale geeft de volgende statistiek van de torpedo-booten der Europeesche Staten, welke zij ontleent aan eene voordracht door admiraal Hamilton onlangs in de Royal United Service Institution te Londen gehouden Rusland Frankrijk Nederland22 i o Engeland Italië Oostenrijk^2 Men ziet hieruit dat Nederland, vooral in aanmerking nemende de be trekkelijk korte kustlijn, goed voorzien is; Engeland daarentegen met zijne lange kustlijn, vrij slecht. Yoor de koloniën van beide rijken schijnen torpedo-booten voorloopig als overtollige weelde te moeten worden be schouwd, hetgeen zeker meer te betreuren dan te verwonderen is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 102