DE MILITAIRE OPERATIËN IN TENOM IN JANUARI 1884. Het doel der expeditie wasTenom streng te tuchtigen en zoo mogelijk de schipbreukelingen vau de Nisero te bevrijden (1). De Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden wenschte echter nog eene laatste poging te doen tot bevrijding der gevangenen en bepaalde daarom, dat na aankomst der expeditionnaire macht ter reede van Tenom, aan Toekoe Imam Moeda een ultimatum moest worden ge steld, waarbij uitlevering der schipbreukelingen binnen de 24 uur werd geëiscbt. Den 4en Januari, des morgens ten elf ure van Oleh-leh vertrok ken (2) kwam bet eskader den daarop volgenden dag, des voormid dags ten 9 ure ter reede van Tenom, waar Z. M. stoomschip Ben- koelen en het Britsche oorlogsschip Pegasus reeds voor anker lagen. Dienzelfden dag kwam ook de gouveruements-stoomer Arend, waar op zich de assistent-resident Van Langen, de Vorst van Rigas (Po- tjoet Mohamad) en de Radja van Melaboeh bevonden te Tenom en stelde de commandant van dien bodem zich onder de bevelen van den Stations-commandant, tevens bevelhebber van de expeditionnaire scheepsmacht. 1885. Dl. I (1) In de September-aflevering van de Ind. Gids wordt door den schrijver van het artikel „de Nisero-quaestie en de Gouv. Gen. Loudon" op bldz. 256 gezegd, dat het plan oorspronkelijk was, eene versterking te bouwen in Tenom, en die bezet te houden totdat de equipage uitgeleverd zou zijn. Zulks is minder juist. Men was oor spronkelijk van plan, eene tijdelijke versterking op te richten aan den mond der Tenom- rivier, om daardoor te trachten betere gegevens te verkrijgen aangaande het binnenland, doch toen gedurende de expeditie bleek, dat de verkregen inlichtingen voor het doel voldoende waren, werd aan eene vestiging in Tenom in 't geheel niet meer gedacht. (2) Zie Ind. Mil. Tijdschrift Afl. 11 en 12. 1884 „De voorbereiding en uitrusting „der expeditie naar Tenom in Jan. 1884", en de daarbij gevoegde terreinschetsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 103