101 Ten einde het debarkement der troepen zooveel mogelijk te steunen beval de stations-commandant dat de oorlogsschepen op ongeveer 700 M. uit den wal ankeren, en vóór het begin van de landing, het strand beschieten zouden. Den 6en Januari des morgens om 7 uur was Potjoet Mohamad nog niet teruggekeerdde landing werd daarom tot den 7en uitgesteld. Des namiddags, ten 5|- ure, werd, na bespreking met den stations commandant de regeling van het debarkementzooals deze den vori- gen dag was vastgestelddoor den expeditie-commandant in dier voege gewijzigd, dat de infanterie in plaats yan met Atjehsche prauwen en Chineesche sampans met sloepen van de marine naar den wal zou worden overgebracht. Tot deze wijziging leidde de overweging, dat de landing gevaar liep geheel te zullen mislukken wanneer de Atjehsche en Chineesche roeiers, bij de branding gekomen, door het vuur van den vijand mochten weigeren door te roeienbovendien liet het zich aanzien, dat het weder kalm genoeg zou zijn voor eene landing met sloepen. Voor het debarkement der 3e comp. Infanterie werden zes sloepen beschikbaar gesteld; twee stoombarkassen zouden deze tot aan de branding slepen; achter de sloepen werden eenige vletten op sleep touw genomen om de troepen door de branding te helpenvoor 't geval deze voor de sloepen te hevig was. Zoodra de 3° compagnie de sloepen verlaten hadmoesten deze terugkeeren naar de Devonhurst om de le compagnie af te halen. Behalve het vorenstaande werd in den loop van den 6en nog bepaald, dat le. Z. M. stoomer Benkoelen voorloopig dienst zou doen als ziekenschip en de zieken van dezen bodem per eerste gelegenheid naar Oleh-leh moesten worden geëvacueerd. 2e. de gouvernements-stoomer Arend den volgenden dag naar Pangah moest stoomen om deze plaats te beschietenhopende men langs dien weg de strijders, die van Pangah naar Tenom waren ge trokken tot terugkeer naar hun land te dwingen. Des morgens ten 6 uur 15' van den 7en Januari begonnen Z. M. oorlogsschepen het strand onder vuur te nemende vijand loste uit de twee stukken (ijzeren zesponders zonder affuit), die op de land tong lageneen paar schoten en staakte daarop het vuur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 107