•- 102 Inmiddels vormden zich de verschillende liuiën voor het debarke- ment. Vooraan de vier gewapende sloepen, onder bevel van den luit. ter zee le klasse Thorbecke, daarachter de ambulance-sloep en vervolgens de 6 sloepen, waarin zich de 3e compagnie bevond, geflankeerd door de marine-sloepen van de luitenants ter zee Goedhart en Kraay. (1) De prauwen en sampans der 4e linie volgden de be weging onder commando van den luit. ter zee Wijers. In deze volgorde naderde men den wal. Zoodra de voorste linie dicht genoeg het strand genaderd was, om met voordeel van het sloepsgeschut gebruik te makenwerden eenige granaten op het strand geworpen en toen ook dit vuur onbeantwoord bleef, opende zich de linie gewapende sloepen en roeiden de sloepen met de landings troepen voort tot aan de branding, waarvan de eerste roller tot op 50 M. uit het strand liep. Hier gekomen, sprongen de manschappen deels uit de sloepen en trachttendoor het water wadendeden wal te bereiken, deels werden zij met de vletten door de branding gebracht. Alleen den luitenant ter zee Kraay, die een punt gekozen had waar de branding het minst hevig was, mocht het gelukken met zijne sloep tot aan den wal te roeien; de luitenant H. Snijder, die zich met eenige manschappen zijner compagnie in die sloep bevond was daardoor ten 7 uur 20' het eerst geland. Achtereenvolgens kwam nu ook het overige gedeelte der 3e compagnie aan wal. De vijand bood geen tegenstand en wij voegen er bijgelukkig. "Ware zulks het geval geweest dan zou, gelet op de omstandigheid dat een gelijktijdig aan wal komen van het eerste échelon ten gevolge der branding niet mogelijk was, de landing vermoedelijk niet zijn gelukt. Na het debarkement beval de kapitein Leijssius den voorliggenden boschrand met een peloton te bezetten, om het ontschepen van de overige troepen te dekken en rukte met het andere peloton naar de landtong op, waar hij stelling nam en door eenige goed gerichte salvo's het vuur van den vijand op den rechter oever der Tenom rivier tot zwijgen bracht. (1) Het blijkt niet uit het rapport, waarom de luitenant ter zee Faes, door den luitenant ter zee Kraay was vervangen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 108