104 De Gedei lag niet juist op het punt van samenkomst van Kroeng Oen en Tenom-rivier maar een 300 M. hooger op aan eerstgenoemde rivier. De vijand had positie genomen tusschen de Gedei op 700 M. en een hooger aan de Tenom-rivier gelegen kampong op ruim 1100 M. van het bivak. Yan tijd tot tijd vertoonde zich de vijand in groepen van 4 tot 10 man ten voete uit aan den rivieroeverloste een paar schoten op het bivak en verdween daarna achter het geboomte. Uit den boschrand tusschen de Kroeng Oen en het strand werd niet meer gevuurd. Ten 8 uur 20' v. m. zette de expeditie-commandant voet aan wal en begaf zich met den luit. kol. Perné en een gedeelte der le com pagnie naar de landtong. De voor bivak gekozen plaats werd goedgekeurdhet water van de rivier onderzocht en bruikbaar bevonden, naar de schepen geseind om nog meer vivres en munitiën aan wal te zenden en eindelijk last gegeven tot het doen eener poging ter bemachtiging van de whale-boot van het Engelsche oorlogsschip Pegasus, die bij eene poging op den 26sten December om de Tenom-rivier binnen te varenin de branding was omgeslagen en door de Tenommers op 800 M. van het bivak en op +110 M. van de vijandelijke positie aan den linker oever was vastgemeerd. Yier dwangarbeiders boden zich aan om die boot te bemachtigen. Gedekt door eene sectie infanterie onder den 2en luit. S. A. Rissink, die, om afleiding te geven zij- en achterwaarts van de plaats waar de boot lagpositie nammarcheerden de dwangarbeiderstrots het vuur van den vijand, op de boot aan, maakten zich daarvan meester en sleepten haar naar het bivak (1). Zij werd later aan den commandant der Pegasus teruggegeven. Ten 1| uur n. m. keerden de expeditie-commandant met adjudant en chef van den staf naar boord terug. Intusschen hadden de genietroepen een aanvang gemaakt met het bivak in staat van verdediging te brengenHet werd omringd door eene omwalling van 1 M. hoogte, aan de zuidoostzij de van zand waar- (1) Voor hun moedig gedrag werd aan elk der dwangarbeiders, op voordracht van den expeditie-commandant, eene remissie van straf van één jaar verleend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 110