112 het in teekening brengen van het te doorloopen terrein en een gids om den weg te wijzen. De patrouille marcheerde af in de volgende ordeeene sectie voor troep 50 pas daarachter de hoofdtroepbestaande uit 2 sectiën ge volgd door 6 tandoe's, en voorts op gelijken afstand achter den hoofd troep eene sectie als achterhoede. De commandant van den voortroep had de opdracht langzaam te marcheerende sectie bijeen te houden (met het oog op mogelijke klewangaanvallen) en na een kwart uur gemarcheerd te hebben, halt te houden en verdere bevelen af te wachten. Op een afstand van 600 M. van de Gedei ontving de voortroep, na een modderpoel te zijn doorgetrokken, vuur uit eene kampong, door een 400 a 500 pas breede sawah van de voortroep gescheiden en volgens den gids Padmig Kring genoemd, door welk vuur één Europeesch fuselier werd gewond. Den manschappen werd hierop gelast, zich zooveel mogelijk te dek ken en niet dan op commando te vuren. Terwijl nu de opnemer het voorgelegen terrein opnambegaf zich de commandant der pa trouille vooruit en plantte de medegenomen stok met witte vlag en daaraan bevestigden brief in de sawah, zoodanig dat hij van uit de kampong behoorlijk kon worden gezien. Dit geschied zijnde werd de terugmarsch aangenomenterwijl het vijandelijk vuur nog aan hield tot de patrouille uit het gezicht was. Ten 4^ uur n. m. keerde zij in de Gedei terug. Ook de luit. t/z. le kl. Prager ontving de opdracht een brief, gelijkluidend aan dien door den kapitein Frackers medegenomen, een eind- wegs stroomopwaarts de Tenom-rivier aan een boom te bevestigen. Yergezeld door den chef van den staf roeide deze zee-officier met twee gewapende sloepen de rivier op en deed den brief op een goed zichtbare plaats vastmaken, aan een struik bij een op de ri vier uitkomend pad, op 700 Meter van het bivak verwijderd. Na aan zijne opdracht voldaan te hebben, keerde de luit. t/z. Prager naar de Gedei terug en begaf zich van daaringevolge het in den loop van den ochtend tusschen den stations-commandant en den chef van den staf overeengekomene, met twee der gewapende sloepen naar de reede, blijvende de derde sloep onder den luit. t/z. 2e klasse Yan Praag op brandwacht bij de Gedei, om zoo uoodig

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 118