118 Buitengewone bevorderingen, zoogenaamde bevorderingen bij keuze, kunnen in Nederland bij Land- en Zeemacht worden bevolen ter belooning van een schitterend wapenfeit of eene uitstekende militaire daad en, binnen zekere grenzen, tot aanmoediging van studiedienst ijver en gedrag als anderszins Bij de Landmacht moeten namelijk bij de bevordering van 2den lui tenant tot lstcn en van dezeu tot kapitein, 5/e der openvallende plaatsen door de oudsten in rang worden aangevuld voor zoover deze de geschiktheid tot bevordering bezitten, en kan 1 /6 bij keuze worden aangevuld, wanneer er officieren zijn, die door bijzondere ta lenten, kennis, geschiktheid en aanleg boven anderen uitmunten, ter wijl voorts de voorziening der vacante hoofdofficiersplaatsen uitsluitend mede bij keuze kan plaats vinden Bij de zeeofficieren bestaat eene gelijkluidende bepaling omtrent het V6 en 5/e voor de subalterne rangen, en geschiedt de bevor dering tot kapitein-luitenant voor 3/4 en tot kapitein ter zee voor V3 volgens ouderdom in rang. Bij het Indisch leger eindelijk, kan men als eene belooning: 1°. van een schitterend wapenfeit of van eene uitstekende militaire daad en 2°. van buitengewone militaire talenten, eveneens bij keuze worden bevorderd, mits in rekening te brengen zij een diensttijd in Ned.-Indië van ten minste 5 jaren als luitenant, 3 jaren als kapitein en 2 jaren in iederen hoogeren rang. De zeeofficieren hebben om tot luitenant ter zee der 2de en lste klasse, gewoon (naar ouderdom van rang) bevorderd te worden, bovendien te voldoen aan een in hunne wet omschreven examen. Dit examen voor twee opeenvolgende hoogere officiersrangen nu, is het cardinale punt waarbij de wet voor de zeeofficieren afwijkt van die der officieren der Landmachtzoowel in Indië als in Nederland. Waarom, zoo kan gevraagd worden, eischt de wetgever de hier bedoelde examenswèl van de officieren der Zeemacht en niet van die der Landmacht? Is zulks wellicht het gevalomdat aan den Luitenant ter zee der le klasse reeds vaak het beheer wordt toevertrouwd van een kapitaal van vele tonnen gouds, het kostende van een oorlogsschip en de daarbij

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 124