128 grootere gratificatieeen 2e luitenant daarvoor te vinden is. De militaire apotheker Rolff b. v. had in der tijd geweerd moeten zijnal zou ook de schatkist aan een jong apotheker 1000 gulden grooter gratificatie hebben moeten geven. De schatkist wordt niet zooveel met eene meerdere uitgaaf van 1000 gulden geschaad, als de opgewekte geest en het billijkheidsgevoel van een geheel korps ambtenaren, door die overplaatsing zedelijk geleden heeft. De Staat, die een van de Goudkust overcompleeten kapitein Meijer in dien rang bij het Indisch leger overplaatst, met een ancienniteits- datumdie hem boven 6 jaar oudere officieren rang verleent, geeft zich, naar het ons toeschijnt, weinig of geen rekenschap, dat op het groote „kapitaal", den goeden geest der officieren, evenzeer moet worden gelet, als op de door de Algemeene Rekenkamer te validee ren heusche dubbeltjes. Is éénmaal in dat kapitaal, den goeden geest van het officierskorps, bres geschoten, dan zijn er dikwijls jaren tijds toe noodig om die bres te dichten. Deze waarheid schijnt ook den wetgever voor de oogen gezweefd te hebben, toen in de Regeling ten jare 1859, de navolgende bepalingen werden gearresteerd Artikel 26. De Koning behoudt zich voor 1°. om gepensionneerdeenz; 2°. om officieren van de Landmacht in Nederland, met of zonder bevordering, bij de Landmacht in Nederlandsch-Indië over te plaat sen, onvoorwaardelijk, of op zoodanige voorwaardenals de omstandigheden zullen vorderen, doch altijd met instandhouding, zooveel mogelijk, van de bepalingen van dit besluit. Artikel 27. Zonder het in artikel 26sub 2 vermelde voorbehoud te beper ken tot officieren in den rang van 2den Luitenant, wordt daarvan in den regel geen gebruik gemaakt ten aanzien van officieren in hoogere rangen, dan tot het vervullen van speciale dienstbetrekkingenwaarin in Nederlandsch-Indië niet behoorlijk kan worden voorzien, of tot voorziening in dringende behoefte die hare vervulling in het belang

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 134