135 „die de zaak vervolgens voor eenon Raad van onderzoek hier te „lande brengt. De Marine-officieren roepen dus eenen Raad van onderzoek bijeen, het dost er niet toe in welk werelddeel, mits slechts het voldoend getal hunner eigen officieren, tot de samenstelling noodig, aanwezig is. En nu de eigenlijke wijze van samenstelling. Bij het fSTederlandsche leger en de zeemacht wordt door „loting bepaald, wié in den Raad zal zitting nemen. Bij de zeemacht is bovendien verboden, dat een lid van den Raad zoude behooren tot den état-major van hetzelfde schip, waarop de beschuldigde dient. Bij het Indisch leger is van geene „loting" sprake, doch zijn het steeds de oudsten in rang van hen, die te ~Weltevreden garnizoen houden. Een oud majoor-magazijnmeester, of dirigeerend apotheker der 1« klasse, of paardenarts der 1° klasse, die op do bovenste sport van hun ladder staan, [in der tijd waren het b. v. de majoor-apotheker Maier en de paardenarts Yos] is dus al heel spoedig, nagenoeg voor iederen bijeen te roepen Raad van onderzoek, een vast lid. Dit nu achten wij een nadeel van het Indisch stelsel. Zonder toch in het minst te kort te willen doen aan de verstands- o-aven van do genoemde titularissen, kunnen er al licht gevallen ter beoordeeling voorkomen, waarbij zij voor minder competent moeten worden gehouden dan de troepenofficier, die beter weet dan zij, wat cr al zoo in een kampement gaande is. Men dient bij voorbeeld het postenléven in de afgelegen hoeken van den Archipel, met slechts een 3-tal Europeanen, bij ervaring zoo wat te kermen, om billijk te oordeelen over den post-commandant, die op eenigerlei wijze in die betrekking op lager wal is verzeild geraakt. Ook in de minder of meer roijale wijze, waarop een gedemitteerd offi cier wordt naar huis gezonden, bestaat nog al verschil, althans wanneer eene schuldigverklaring is uitgesproken aan „aanhoudend wangedrag." Doet zich zoodanig geval voor bij het Rederlandsche leger en de zeemacht, dan wordt aan den betrokken officier, zoo de meerderheid in den Raad voor „verzachtende omstandighedenpleit [in de meeste gevallen gebeurt zulks ookeen onderstand verleend, die de helft ©O

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 141