136 van het pensioen bedraagt, waarop de belanghebbende anderszins naar rang en dienstjaren, zonder verhooging, zoude aanspraak hebben kunnen maken. Bij een officier van het Indisch leger kan echter, zoo luidt stil zwijgend artikel 29 van het Koninklijk besluit dd. 1 December 1879, no. 34, van „verzachtende omstandigheden in geen geval sprake zijn zoodra hij aan aanhoudend wangedrag schuldig is en verlaat alsdan die officier de gelederen, zonder eenigen onderstand. Aan den officier in Nederland wordt dus bij ontslag uit den dienst, een onderstand s jaars van eenige lion derde guldens gegeven, terwijl de Indische officier, die in volmaakt hetzelfde geval verkeert, eenvoudig wordt op straat gezet, zonder meer. Stelselloosheid! hier, stelselloosheid! daar. Alvorens van de Baden van onderzoek af te stappen, achten wij het niet ondienstig enkele punten meer van nabij te beschouwen, volgens weike een officier niet-eervol kan worden ontslagen. Wat heeft men b. v. te verstaan onder gedragingen of daden in het openlaaronder openbare geschriften, waarvan artikel 30, punt 3 der Indische Kegeling spreekt. Wij hebben wel eens in twijfel hooren trekken, dat een officier, zich in de sociëteit misdragende, in de termen van bedoeld artikel zoude vallen, omdat, zoo beweren sommigen, eene sociëteit geen openbare plaats is, waar een ieder vrijelijk komen kan. De referendaris Kleijn, die de Wet op de bevordering en het ontslag der officieren van het Nederlandsche leger artikelsgewijze toelicht, door zoo noodig het destijds in de Tweede Kamer der Staten- Generaal over eenig artikel gevoerd debat mede te deelen [de Indische Kegeling is zooveel mogelijk op Nederlandschen voet geschoeid], zegt dienaangaande het navolgende „de woorden „„in liet openbaarkunnen hier niet de beteekenis „hebben, dat de gedragingen of daden moeten hebben plaats gehad op „openbare plaatsengelijk dat bij artikel 367 van het Wetboek „van Strafrecht gevorderd wordt ten opzichte van het misdrijf van laster of hoon. Evenmin kunnen zij echter doelen op handelingen of „gedragingen, die door hunne gevolgen en onafhankelijk van plaats en

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 142