142 meel bovendien hier moeielijk voor bederf is te vrijwaren, en dat men dit meel uit Amerika of Europa zal moeten laten komen, omdat in Ned.-Indië geene tarwe groeit. 2° dat de garnizoenen in Ned.-Indië, zeer enkele uitgezonderd, zoo niét allen, te klein zijn, om daarvoor eene militaire bakkerij met al den aankleve van dien in gang te houden. In antwoord op hunne bedenkingen diene In Yoor- en Achter-Indië groeit wel tarwe en wel van eene soort, in Nederland bekend onder den naam van Clubtarwe, die in onze Nederlandsche militaire bakkerijen zeer gezien is, als goed brood en veel beschot opleverende. Dat ook Australië veel en goede tarwe oplevert, daarvan heeft eenieder, die de Amsterdamsche tentoonstelling in 1883 bezocht, zicli kunnen overtuigen. Indien dus goede tarwe zoo betrekkelijk dichtbij te krijgen is, zal het onuoodig zijn meel van zoo ver af te laten komen. Een stoommeelmolen zoude men echter noodig hebben, op eene plaats in Indië waar de tarwevoor geheel Indië benoodigdzoude moe ten worden geleverd, tot meel vermalen en van daar naar behoefte worden verzonden. Het aantal magazijnen wordt daardoor gereduceerd tot twee, nl. één voor tarwe en één voor meel. Het meel zal dan ook niet lang behoeven opbewaard te wordendaar in de meolmolen slechts zooveel wordt gemalen, als voor de plaatselijke behoefte plus de verzending noodig is. Wat de bedenking aangaat, dat geen der garnizoenen in Indië groot genoeg is om eene militaire bakkerij in gang te houdenook deze is genoegzaam te weerleggen. Niets belet onsom op de hoofd plaatsen van Java ook voor de kleinere garnizoenen voor zoover die met de hoofdplaats door spoorwegen verbonden zijnte bakkeneven als dit in Nederland geschied. Zoo levert de militaire bakkerij in 's Gravenhage ook brood voor de garnizoenen te Leiden en te Delft. Op dezelfde wijze kan de bakkerij te Batavia ook bakken voor Mr. Cornelis en BuitenzorgSemarang voor Willem I en Banjoe Biroe, Djoc- ja en Solo; Soerabaja ook voor Malang enz., terwijl men eindelijk, om het benoodigde nog te vergrooten, brood, tegen betaling van het kostende, voor de officieren kan beschikbaar stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 148