8 gedurende den marsch door het baccohout te marcheeren op den linkervleugel van het rechter peloton, dus in het midden der voorste linie. In den morgen ten half zes ure was de le compagnie in haar geheel ontscheept en ongeveer een half uur later ging het, in op- volging der gegeven bevelen, in twee compagniesliniëu voorwaarts. Niet minder dan drie volle uren waren er intusschen mede gemoeid, om het baccohout uit te komen, waarna de troep op beter begaan baar terrein kwam en, met inbegrip van den tijd van rust, eindelijk omstreeks den middag, op een open veld kwam, nabij de kampong Birum-besaar gelegen, alwaar het bivak werd betrokken. De compagnie Hardeman, die aanvankelijk op den rivieroever had stelling genomen, doch korten tijd daarna order bekwam, om als achterhoede de colonne te volgen, ondervond nog veel meer moeielijkheden. Belast met den trein, werd de compagnie in het baccohout verrast door het wassende water en sleepten de koelie's o. a. de onhandelbare kookketels mede, toen het water bij hen reeds ten halven lijve gestegen was. Het geluk diende hen nochtans, dewijl, toen omstreeks 11 uur de nood het hoogst scheen en enkelen tot aan de borst in het water liepen, in eene aan hunne marschlijn evenwijdig loopende kreek, zich marinesloepen vertoonden, die de beide laatste pelotons opnamen en hooger op, naar een geschikt ontschepingspunt brachten, van waai de troep, na een kwartier uurs gemarcheerd te hebben, de vlakte nabij Birum-besaar bereikte. Door de gezamenlijke troepen werd daarop het bivak betrokken. In den carrévorm naar drie zijden, op 3 gelederen met de ge- weerrotten naar buiten, van iedere compagnie het H peloton in het voorste, het 2e peloton in het tweede en het 3e peloton in het achterste gelid werd de vierde zijde, de minst bedreigde door de mineurs, de artillerie, het ambulancepersoneel en de dwangarbeiders bezet en diezelfde flank bovendien gebarrikadeerd door eenige zakken en kisten met levensmiddelen. Deze carréformatie voldeed zeer wel, dewijl zij gemakkelijk toeliet, pelotons- dus hier gelidsgewijse den veiligheidsdienst waar te nemen, in dier voege, dat iedere compagnie haar eigen flank met wacht en schildwachten beschermde en elk peloton of gelid (het voorste van

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 14