144 Over deze Fours locomobiles, die bij liet Fransche leger gedurende de zomermanoeuvres werden beproefd, zijn de meest gunstige rap porten ingediend. Men zoude dus voor alle garnizoenen waar het stellen van cene vaste bakkerij onraadzaam mocht worden geoordeeldzulk eene Fout- locomobile kunnen beschikbaar stellen; waardoor het voordeel zoude worden verkregen dat men le in alle garnizoenen den soldaat goed en goedkoop brood verschaffen kon, iets dat ieder van groot gewicht zal schijnen die weet, hoe slecht het brood is, dat zeer dikwijls door de leveranciers van brood getracht wordt, den niet altijd deskundigen officier, belast met de fourageering, in handen te stoppen. 2e bij gelegenheid van eene militaire expeditie van eenige betee- kenis, door het medegeven van zulk eene Four, verzekerd zal zijn reeds van den eersten dag af aan, den soldaat goed brood te kunnen verstrekken, iets wat, zooals de ondervinding o. a. bij de tweede expeditie tegen Atjeh, ons geleerd heeft, nog al bezwaren en groote kosten na zich sleept. Wat het personeel aangaat, men zal in den beginne geschikte bakkers uit Europa dienen te laten komen, om als chef-bakker op te treden, terwijl voor hulppersoneel wel geschikte soldaten, die vroeger het bakkersbedrijf hebben uitgeoefend, zullen te verkrijgen zijn. Uit deze zullen dan de besten tot chef-bakker moeten worden opge leid, om langzamerhand te komen tot een geheel militair bakkers- personeel. De rekeningen van de militaire bakkerijen in Nederland toonen aan, dat men, zelfs bij zeer ruime betalingen aan het personeel, zeer goedkoop en tevens uitstekend brood voor den soldaat verkrijgt. „Jam te teneo", (daar heb ik je) zei onze Leidsche professor in de oude talen altijd, als hij ons snapte op eene fout in de redeneering. Hetzelfde hoor ik menigeen al zeggen. Daar heb ik je; mijn God hoe domdaar wil de schrijver voor garnizoenen die te zwak zijn aan Europeanen, om daarvoor eene volledige stoombakkerij op te richten, een Four locomobile aanschaffen, die per 24 uur 1440 Kg. brood levert. Dat is voor een klein garnizoen genoeg voor een heel jaar!

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 150