145 Ja, die 1440 Kg. lean leveren, maar de Pour kan ook één bak sel leveren in plaats van 12. En inen kan één brood of tachtig broo- den per baksel makenmen kan dus met zulk een Four, van 0,5 Kg. tot 1440 Kg. daags leveren, dus genoeg voor het grootste of het kleinste garnizoen in Indië. Maar bovendien, wat belet ons van die machineriën kleinere, tot zeer kleine toe, te doen aanmaken. De grootste kan tot 1440 Kg. per etmaal leveren; maar dan moet ook den geheelen dag en nacht worden doorgewerkt; kleinere zouden dus te maken zijn die, zonder dat het verbruik aan brandstof ongeëvenredigd groot zoude zijn, ook veel minder zouden kunnen leveren. Eindelijk nog, wellicht bestaan er nog verscheidene betere soorten van bakovens voor zulke kleine garnizoenen en daarom hoop ik, dat diegenen onder de welwillende kameraden die eene betere soort weet aan te geven, dit bekend maakt; ik geef gaarne mijne mee ning voor eene betere. In eene der eerste afleveringen van 1884 van dit tijdschrift heeft de heer Jozé velerlei levensmiddelen besproken en eindigt zijn overi gens zeer lezenswaardig opstel met een gezegde dat, naar mijne mee ning, onjuist is. Hij zegt daar: „Een ieder die zich de moeite wil getroosten de broodbereiding tot „een punt van meer nauwgezet onderzoek en studie te maken, zal „beseffen, dat, waar bij de broodkeuring niet de minste controle be- staat op de grondstoffen, dat is dus het meel, en bij de keuring „van dit weder, op het graan waaruit het is vervaardigd, zulk eene „keuring eene onmogelijkheid is". Dit laatste moet ik hem tegenspreken. Yoor de ontdekking van heel wat vervalschingen zijn Yrij practische hulpmiddeltjes; maar zooals de Franschman zegt: „pour savoir une chose, il faut l'avoir appris Ik wil dan ook toegeven dat de opleiding van een aantal onzer of ficieren niet is in de richting „pour l'avoir appris". Ofschoon ik genoegzaam meen aangetoond te hebben, dat ik een groot voorstander ben van de broodbereiding onder eigen (militair) beheer, zoo wil ik toch niet vergeten, dat de Eederlandsch-Indische Intendance niet almachtig is, zoodat, indien zij al deze wijze van 1885, Dl. I. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 151