148 Om het eerste duidelijk te herkennen neemt men eene snede brood, doopt die half in campèchehout-tinctuuren legt dit op een bord in de lucht te drogenna verloop van een kwartier uurs neemt het broodindien er aluin in gemengd iseene vuil-violette ver kleuring aan, die steeds intensiever wordt en scherp bij de niet met tinctuur bevochtigde deelen afsteekt. Zelfs bij een aluingehalte van l°/0 is de verkleuring nog grauw violet en bij °/a is ze nog met een vergrootglas duidelijk te zien. Zuiver brood krijgt door de campèchehout-tinctuur slechts een bruinachtig gele vlek. De campèchehout-tinctuur verkrijgt men het gemakkelijkst, door eenige grammen campèchehout met het 10-voud aan zuiver water zoolang te digereeren, totdat het water eene donkere bierkleur heeft aangenomen en het daarna te filtreeren. Kopervitriooldat zeer schadelijk voor de gezondheid iskan zeer gemakkelijk ontdekt worden. Men behoeft slechts eenige druppels geel bloedloogzout op de kruim van het brood te werpen; wanneer dan ook nog 3V °/0 kopervitriool in het meel is gemengd, zal zich de plaats waar de druppel is gevallen, nog rozerood kleuren. Nog vergiftiger is loodwit. Deze bijmenging, die reeds aanleiding heeft gegeven tot loodvergiftiging en koliekis op de volgende wijze te herkennen. Men neemt een stuk brood, weekt dat in 20 deelen sterken wijnazijn (liefst uit de apotheek als azijnzuur te verkrijgen, ten einde zeker te zijn dat ze geheel vrij is van lood en zwavelzuur, wat in den handelsazijn nog al eens voorkomt) zoodat c. q. het aanwezige loodoxyde daarin oplost, voegt daarbij zwavelwaterstofwaterwaar door, indien lood aanwezig is, dit als een zwart bruin poeder wordt neergeslagen Andere vervalschingen zijn of onschadelijk, of ze komen zoo weinig voor, dat ze gerust hier buiten rekening kunnen worden gelaten. Uit den aard der zaak zijn zuiver chemische quantitatieve analyses hier niet besproken, omdat daarvoorbehalve vele andere zaken, ook een chemische balans noodig is, die, behalve in de militaire apotheek, wel niemand zal bezitten. De overige hier genoemde reagentia zijn echter gemakkelijk te verkrijgen, zoodat iemand die het geleverde brood eens werkelijk wil onderzoeken, dit volgens deze regels, vrij gemakkelijk kan doen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 154