STUDIËN OYER ALGERIË I X. in het Indisch Militair Tijdschrift over het Opstel van „Een belasting betalend patriot'1. X. in het Indisch Militair Tijdschrift N°. 11. van dit jaar heeft het bovengenoemd geschrift tot onderwerp zijner beschouwingen ge nomen. Hoofdzakelijk met betrekking tot hetgeen door den schrijver is gezegd omtrent Algérië. Wel wijdt hij eenige woorden aan de legeruitbreiding en het eenhoofdig bestuur te Atjeh, maar hetgeen hij daaromtrent, en ook omtrent het vasthouden van het eenmaal veroverde land te Atjeh zegt, is zeer onbepaald, en bovendien elders zoo afdoende besproken dat ik het onnoodig acht er hier anders dan met een paar woorden melding van te maken. Alleen opper ik de vraag, of het eenhoof dig militair gezag te Atjeh, ook moet leiden 't heeft helaas maar al te veel plaats gehad tot het zich onttrekken van den Militairen en Civielen Gouverneur te Atjeh aan het gezag van zijn natuurlijken en aangewezen Chef, den Legercommandant. Gebeurt dit, en wordt, ook over militaire aangelegenheden, met voorbijgang van hem, die door de militaire hiërarchie wordt aangewezenrechtstreeks gecorrespondeerd met een hooger geplaatste macht, dan wordt niet alleen de krijgstucht ondermijnd, maar beteekent bovendien de ver andering van bestuur te Atjeh veel minder dan wordt aangenomen. Waarom? Het antwoord wordt aan den lezer overgelaten. Hier is het voldoende aan te teekenen, dat, hadden opvolgende bevelheb bers te Atjeh zich, gesteund zooals zij werden door de hoogste Civiele autoriteit, tegenover het legerbestuur op een minder onafhankelijk standpunt gesteld, zeer zeker niet zou zijn overgegaan tot het ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 156