9 610, het tweede van 10 2 en het achterste van 2 6 uur) gedurende vier uur de wacht betrok. De 40 man sterke wachten werden op ongeveer 50 M. afstands van de respectieve flanken geplaatst, terwijl de op verderen afstand gestelde dubbelposten niet veel meer dan 10 pas onderlingen afstand hielden. Iedere flank werd voorts gecommandeerd door den luitenant pelotons-commandant; de gezamenlijke wachthebbenden door den kapitein van piket. Als algemeene consigne gold, dat bij eenen vijandelijken aanval de schildwachten zouden blijven staan en de veldwachten voorwaarts in de lijn der posten zouden rukken, terwijl, bij dringende noodzake lijkheid, veldwachten en schildwachten gezamenlijk op de flank van het carré zouden terugtrekken, waarbij zij eenmaal waren ingedeeld. De veiligheid van de gebivakkeerde troepen werd intusschen niet in het minst bedreigd, ook niet gedurende den loop van den volgenden dag, den 12ien Mei, die mede in hetzelfde bivak gesleten werd tot het in orde brengen van kleeding, schoeisel en wapening en het uitrusten van de vermoeienissen van den vorigen dag, dat te noodiger werd geacht nu op den dag, die volgen zoude, veel van de krachten der menschen zou worden gevergd. De rustdag werd inmiddels benut, om aan de goedgezinde partij van de kampong Birum-besaar een niet gering blijk van vertrouwen te geven. Majoor Meijer, vergezeld van al zijne onderhebbende officieren, met uitzondering van den kapitein van piket en één luitenant per compagnie, die voor de veiligheid in het bivak achterbleven, legde namelijk, voorbedachtelijk zonder sabel of revolver gewapend, in den namiddag een bezoek af bij het kamponghoofd van Birum-besaar. Eene halve compagnie met geladen geweren en gecommandeerd door een officier, escorteerde voor aller geruststelling het tiental ongewapende officieren. Yan het kamponghoofd kwam majoor Meijer te weten, dat de helft zijner onderdanen gevlucht was, om zich bij de vijandelijke partij te scharen, en voorts dat die partij op den weg naar Langsar, nabij Birum-Pontang, eene versterking had gebouwd, om de Nederlandsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 15