155 voltrokken, door den krom gesloten schuldige door middel van een aan eene kram vastgemaakt touw, in de hoogte te trekken en zoo lang tusschen hemel en aarde te laten zweven, totdat zijn gezicht door den aandrang van het bloed blauw werd. Behalve dat, ver mindering van rantsoenen, tot op de helft, een vierde, ja zelfs een achtste, onthouding van water soms zelfs totdat de mishandelden hun honger en dorst met hunne eigene uitwerpselen trachtten te stillen. Toch verdedigde de Regeering haren Generaal toen dat alles dooi de „Gazette des Tribunaux" werd geopenbaard, evenals zij dat deed toen Pélissier 500 a 600 Arabieren, mannen, grijsaards, vrouwen en kinderen, in de grotten van het Dahra gebergte liet verstikken. Het door Bugeaud geslotene tractaat van de Tafna werd door Abd- el-Kader opgezegd, weinige dagen na diens intocht te Maskara op den 15en October 1839. De tocht van den hertog van Orleans van Con- stantine naar Algiers, door de Biban of ijzeren poorten (1) was het voorwendsel. In December 1839 werden de volkplantingen in de vlakte van de Metidja, in de nabijheid van Algiers, overrompeld, en drong de Emir door tot onder de muren dier stad. Gedurende het geheele jaar 1840 werd gevochten. Cherehell, [eene kustplaats, 90 Kilometers ten westen van Algiers] werd op den 15en Maart door den maarschalk Yallée genomen. De hertogen van Orleans en Aumale snelden toe en ontscheepten op den llen April. Op den 17en Mei werd Médéa [90 K. M. ten Zuiden van Algiers] door de expeditie onder Yallée en de genoemde prinsen bezet. Op den 8en Juni volgde, mede onder Yallée, Milianah [118 K. M. ten Zuid Westen van Algiers]. Op den 2en Juli daaraanvolgende, stiet Abd-el-Kader het hoofd voor Médéa, en iu het tijdsverloop tusschen 5 en 10 November werd Milianah door Changarnier geproviandeerd. Gelukkig bleef het in de grootste der drie provinciën, in Constantine, zoo goed als rustig. Daar, ook onder Bugeaud, bijna geene worsteling, niettegenstaande de gewezen Bey Ahmed zich nog niet had onderworpen (1) „Un veritable tour d'escamotage," zegt Mercier in navolging der „Annales Algériennes." „Une promenade militaire tres rapide, presque furtive," zegt Maurice "Wahl,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 161