163 niseerde tegen weerlooze stammen, om het geroofde vee door de zorgen van dien Lasri te doen van de hand zetten, zoodat de in landers, reeds op de hand der Franschen, uitriepen: „Daar deBeij der Franschen ons slechter behandelt dan Ahmed, is het zaak den laatsten weder toe te vallen".(1) Sedert ik las, dat Lodewijk Philips, zijn troon op hechte grond slagen willende vestigen, door de aandacht van het volk waarover hij regeerde elders dan in Frankrijk bezig te houden, zonder daarom in een Europeeschen oorlog gewikkeld te worden, en tevens zijne zonen lauweren willende doen plukken, begreep dat een en ander niet beter kon geschieden dan door het voortdringen in Algérië. Sedert ik kennis heb genomen van al de gevechten en expeditiën, meestentijds onder bevel van meer dan één generaal, soms zelfs van maarschalken, niet dikwijls onder kolonels, en hoogst zelden onder (1) Mércier, bladz. 31. Maurice Wahl bladz. 125. Door den laatste wordt o. m. nog het volgende medegedeeld. Iloe reeds op den dag van liet nemen van Algiers door de officieren een betreurenswaardig voorbeeld van wanordelijkheid werd gegeven. Hoe in November 1830, de kolonel Rullière te Blidah een aanval van Ka- bylen op die plaats, trachtte te wreken door een afschuwelijk (affreux) bloedbad onder de ongelukkige inwoners der stad aan te richtenen hoe daardoor en door andere handelingen van dien aard, de inboorlingen, die de Franschen over 't algemeen vol strekt niet ongenegen waren, verbitterd werden. Hoe de generaal Boijer te Oran, (in het leger bekend onder den naam van Pierre-le-Cruel), de Fransche heerschappij ge haat maakte door verfoeielijke wreedheden. Hoe de hertog van Rovigo (Savary, de Minister van politie van Napoleon I, bekend door den gerechtelijken moord van den hertog van Enghien) te werk ging met de blinde brutaliteit van 't eerste Keizerrijk, en niettegenstaande de tastbare armoede der inwoners van Algierszware contribu tion deed betalen, en eigendommen en kerkhoven vernielde om wegen te maken. Hoe die gewezen trawant van Napoleon I, een roof, gepleegd op niet eens vertrouw bare zendelingen van een hoofd uit de Saharastraftedoor plotseling met eene co lonne den geheel onscliuldigen en onderworpen stam der Oufia op het lijf te vallen om allen, vrouwen, mannen en kinderen, met uitzondering van het stamhoofd, te laten vermoorden? Hoe die Savary, daarop het gespaarde hoofd voor een krijgsraad liet te recht staan, en niettegenstaande het volkomen bewijs zijner onschuld werd geleverd, liet ver- oordeelenomdat vrijspraak de schuld van hemopperbevelhebberzou hebben aan het licht gebracht, en hoe de man werd geëxecuteerd niettegenstaande de verontwaar diging van 't geheele leger over dien gerechtelijken moord. Hoe diezelfde Savary twee Caidsmet een vrijgeleide te Algiers gekomen, liet afmaken. Hoe.... en incn wil ons leger het Fransche leger in Algérië als voorbeeld geven

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 169