164 mindere officieren, die noodig waren om de telkens weder uitbar stende opstanden te bedwingen. Sedert...Maar genoeg. Mij hindert het, dat men onze officieren wil overhalen om te doen, 't geen daar, an- derhalven dag stoomens van Frankrijk, zulke schoone resultaten heeft gegeven, dat men nu nog moet wijzen op hetgeen de toekomst zal opleveren, wanneer men de voordeelen die Frankrijk van Algérië geniet, eens goed in het licht wil stellen, zonder daardoor te kun nen wegcijferen, dat het budget van het veroverde land nog altijd een tekort aanwijst, al neemt Frankrijk 't leger, de marine en de maritieme inrichtingen geheel voor zijne rekening (2). Waarom onze officieren niet liever op het hart gedrukt, dat zij, zonder daarom over het hoofd te zien wat elders gebeurd, vooral uit onze Indische krijgsgeschiedenis hunne lessen moeten putten. Men kan zeggen, en met recht zeggen: Frankrijk, het machtige Frankrijk, heeft legers van 120 tot 60000 man noodig gehad, om een nog geen 100 geogr. mijlen verwijderd land met eene inheemsche bevolking van 2.500.000 zielen, en eene oppervlakte van 13.000 geographische mijlen, waarvan volgens Maurice WsChl (bladz. 2) 5600 onder Frankrijk, zóó te onderwerpen, dat er nog telken jare een tekort van 2.850.000 gulden ontstaat. - Wij daarentegen hebben het verre Nederlandsch-Indië met eene bevolking van 25 millioen zielen, en eene oppervlakte van 28000 geographische mij len, vooral door het uitoefenen van geduld, weten te veroveren met legers, nooit grooter dan 30.000 man. Thans wordt die taak echter te zwaar en wanneer Frankrijk daar zoo veel noodig heeft, is dit een bewijs dat men ons hier meer moet geven. Maar nooit moet men ons wijzen op de wijze van oorlogvoeren in Algiers, als voor ons een voorbeeld tot navolging. De proef te Atjeh genomen heeft reeds rampen genoeg veroorzaakt Men kan trachten een vijandelijk volk onschadelijk te maken door (2) L'occupation de Tunis ne nous offrira jamais les compensations Si modertes te eependant (ik cursiveer) de celle d'Alger. zoo leest men in een artikel over liet budget van 1885, in de Nouvelle Kevue van 15 November 11. De schrijver beschouwt de in bezitname van Tunis, als het treurigste geschenk dat de neutraliteit van Bis marck aan Frankrijk heeft kunnen geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 170