11 Birum-Pontong genaderd te zijn, waarvan des daags te voren het hoofd van Birum-besaar gewaagd had. De vijand opende eensklaps het vuur en eene, door den luitenant De Bruijn, gedane verkenning bracht aan het licht, dat de versterking, aan gene zijde van een riviertje gelegen, slechts door een stouten frontaanval te nemen was. Zonder talmen ging daarop de luitenant Van der Paardt. met den voortroep en met hem de luitenant Hardeman met het overige deel der 2e compagnie ten aanval vooruit, met het gunstige resultaat, dat de versterking spoedig in onze handen viel. Deze aanval kostte ons vier gewondende vijand liet slechts één gesneuvelde in de versterking achter. De dappere Boeginees Madowani, die in Augustus d. a. v. te Sa- malangan den heldendood stierf, was de allereerste op de vijandelijke borstwering, terwijl de Europeesche fuselier Barkmoes (1) het leven van den luitenant Hardeman redde, die zonder Barkmoes hulp hoogst waarschijnlijk zoude verdronken zijn. De troepen genoten daarop eene kleine rust en kwamen omstreeks 12 uur 's voormiddags op eene vlakte nabij Birum-Pontong, alwaar de majoor Meijer aauvankelijk wenschte te bivakkeeren. Bij nader overdenken evenwel besloot de bevelhebber den marsch voort te zetten, om in denzelfden avond nog in den rug van de kam pong Langsar te komen, zoodat de colonne, na eene rust van één uur, andermaal zich in beweging stelde, en na eenen marsch van 3 uur Blang-Boekit bereikte, alwaar op nieuw het bivak betrokken werd. Gedurende den in den namiddag volvoerden marsch van 1 4 ure had de voorhoede slechts een paar malen gelegenheid, den naar alle zijden vluchtenden vijand met een salvo te begroeten, zonder zelve verlies te lijden, zoodat ons aantal gewonden tot het hiervoren ge noemde cijfer 4 beperkt bleef. Het vorenstaande, wat de voorhoede betreft. Wenden wij ons thans ia onzen geest naar de achterhoede, die ook thans weder zoude ondervinden, dat in eene marsckcolonne voor haar dikwijls de zwaarste en ondankbaarste taak is weggelegd. (1) De fuselier Barkmoes werd beloond met het ridderkruis der Militaire Willems orde; Madowani met de bronzen medaille voor moed en trouw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 17